Верховний суд Японії постановив виплатити компенсацію жертвам примусової стерилізації
Верховний суд Японії визнав неконституційним закон, за яким у 1950-60 роки стерилізували людей з інвалідністю, та постановили виплатити постраждалим компенсації.
Про це пишуть Japan Times та BBC.
Уже не чинний закон про євгеніку був ухвалений у 1948 році для розв'язання проблеми стрімкого зросту кількості населення після війни. За ним уряд міг примусово стерилізувати людей зі спадковими, розумовими чи фізичними вадами, щоб «запобігти народженню неповноцінного потомства».
Згідно зі звітом парламенту Японії, близько 25 000 людей пройшли стерилізації, з них 16 500 операцій проводилися без згоди людей, часто включали обман і небезпечні методи. Деяким жертвам було всього дев'ять років.
У 2019 році парламент ухвалив законопроєкт про одноразову виплату розміром 3,2 мільйона єн (близько 20 тисяч доларів) кожній із жертв закону про євгеніку. Пізніше уряд перепросив «як орган, який виконував цей закон».
Однак постраждалі залишилися незадоволеними вибаченнями, які назвали «нечіткими».
Загалом 39 людей подали позови до 12 районних та окружних судів. Було ухвалено 12 рішень на користь позивачів і 9 рішень проти них. Шестеро позивачів померли після подання позовів.
Багато з попередніх рішень судів нижчої інстанції визнавали закон про євгеніку неконституційним. Але через термін позовної давності вони не могли отримати компенсацію. У 2019 році окружний суд Сендая першим рішенням визнав закон про євгеніку неконституційним, але відхилив позови про компенсацію. Ситуація змінилася в лютому 2022 року, коли Високий суд Осаки постановив виплатити компенсацію, розкритикувавши застосування строку давності як несправедливе.
Так, Верховний суд також постановив, що 20-річний термін позовної давності не може бути застосований до позовів про компенсацію у справах про примусову стерилізацію. А також зобов’язав уряд відшкодувати збитки 11 потерпілим, чиї справи розглядалися в апеляційному порядку.
- Поділитися: