До британського парламенту після сімох невдалих спроб обрали лідера популістів, який казав, що вторгнення рф спровокував Захід

Найджел Фарадж з експрезидентом США Дональдом Трампом, травень 2023 року
Найджел Фарадж з експрезидентом США Дональдом Трампом, травень 2023 рокуFacebook / Nigel Farage

Лідер британської правопопулістської партії Reform UK Найджел Фарадж отримав місце в парламенті за результатами дострокових виборів. Раніше він звинувачував західні країни в тому, що вони спровокували російське вторгнення в Україну.

Про це пише Reuters.

Він набрав 46% голосів у місті Клактон, що у графстві Ессекс, випередивши консервативну партію чинного прем’єра Ріші Сунака.

Варто зауважити, що місто Клактон було серед тих, де жителі віддали найбільше голосів на референдумі про вихід Великої Британії з ЄС у 2016 році. Сам Фарадж послідовно виступав за Брекзит, а партія Reform UK, яку він очолює, до 2021 року мала назву Brexit.

Станом на 9:30, згідно з даними екзит-полів, партія Фараджа отримала 4 місця в парламенті, зокрема в Ешфілді та Грейт-Ярмуті, де також випередила консерваторів. На попередніх виборах Reform UK не здобула жодного місця. Сам Фарадж зміг пройти до парламенту лише з восьмої спроби — усі попередні для нього закінчувалися невдачею.

Фарадж також відомий своїми скандальними висловами про війну в Україні. Зокрема, в інтерв’ю BBC він казав, що війна, звичайно, є виною лідера росії володимира путіна, але розширення ЄС і НАТО, мовляв, дало йому привід для вторгнення в Україну.

Пізніше він пояснював, що ніколи не був «апологетом або прихильником» путіна, але сказав, що «якщо ви ткнете російського ведмедя палицею, то не дивуйтеся, якщо він дасть відповідь».

Прем'єр-міністр Ріші Сунак заявляв, що слова Фараджа «абсолютно неправильні та лише грають на руку путіну». Він також звинувачував лідера правопопулістської партії в «умиротворенні», яке є «небезпечним для безпеки Великої Британії».

Вибори до британського парламенту

Ще 22 травня премʼєр-міністр Великої Британії Ріші Сунак заявив, що король Чарльз III дозволив йому розпустити парламент та провести дострокові парламентські вибори.

Тоді він казав, що «пишається» досягненнями уряду під час свого премʼєрства, яке було зосереджене на відновленні економічної стабільності. Водночас він говорив, що виборці не можуть бути впевнені в тому, що отримають, якщо оберуть лідера лейбористів Кіра Стармера, адже він «не виконує обіцянок».

4 липня тривають вибори: згідно з даними екзит-полів, опозиційній Лейбористській партії прогнозують 410 місць, тоді як консерватори на чолі з Ріші Сунаком, ймовірно, отримають лише 131 — найменше за всю історію партії.

Сунак уже визнав поразку на виборах, сказавши, що телефонував очільнику лейбористів Стармеру, щоб привітати його з перемогою.