росія повинна відшкодувати Україні завдані війною збитки — Дуда
Президент Польщі Анджей Дуда у день початку Другої світової наголосив на важливості відшкодування агресором завданих війною збитків, згадавши у цьому контексті й Україну.
Про це повідомляє «Укрінформ».
Дуда нагадав, що під час війни Польща зазнала величезних матеріальних і людських втрат, які не було компенсовано. За підрахунками польських експертів, матеріальні втрати країни внаслідок німецької агресії перевищують $1,5 трильйона. Понад 70% цієї суми — компенсація за людські втрати, адже під час війни країна втратила 5 мільйонів людей.
Дуда наголосив, що Німеччина багаторазово просила вибачення за завдані Польщі кривди, і «у християнському вимірі поляки пробачили німцям».
«Але, окрім цього, є ще матеріальні збитки. І незалежно від того, чи ми приймаємо (вибачення — ред.) і прощаємо, ми заслуговуємо на компенсацію за втрати, за те, що було безповоротно знищено», — наголосив президент.
На його переконання, ця справа сьогодні має міжнародний вимір у контексті майбутнього притягнення росії до відповідальності за завдану Україні шкоду.
«Ми б не хотіли, щоб Україні довелося відбудовуватися власним коштом, як це робила Польща упродовж 40 років. Україна потребуватиме підтримки, але насамперед вимагатиме компенсації та відшкодування завданих збитків, що є абсолютним обов’язком агресора, тобто росії», — підкреслив Дуда.
Міжнародний реєстр збитків
У 2023 році Рада Європи створила міжнародний Реєстр збитків, завданих агресією російської федерації проти України, що стало основою для створення компенсаційного механізму.
Робота Реєстру збитків полягатиме у зборі заяв та доказів щодо відшкодування збитків, утрат або шкоди, завданих унаслідок агресії рф проти України, що в майбутньому використають задля фіксації обсягів і наслідків російського вторгнення.
Уже 2 квітня Реєстр збитків для України відкрився в Гаазі. Так, громадяни, які постраждали через агресію рф після початку повномасштабного вторгнення, зможуть подати заяву безплатно через цифрову платформу «Дія».
Згодом це дозволить запустити процес виплати репарацій постраждалим через компенсаційний механізм, робота над реалізацією якого вже триває.
- Поділитися: