Блінкен після зустрічі з главою МЗС Китаю: Розмови Пекіна про мир в Україні розходяться з реальністю

Держсекретар США Ентоні Блінкен та міністр закордонних справ Китаю Ван Ї у Нью-Йорку, 27 вересня 2024 року
Держсекретар США Ентоні Блінкен та міністр закордонних справ Китаю Ван Ї у Нью-Йорку, 27 вересня 2024 рокуAP Photo / Heather Khalifa

Державний секретар США Ентоні Блінкен зустрівся зі своїм китайським колегою Ван Ї. По завершенню зустрічі американський дипломат наголосив, що у Вашингтоні «серйозно занепокоєні» з приводу підтримки Пекіном оборонно-промислового комплексу росії, заявивши, що розмови КНР про мир в Україні «розходяться з реальністю».

Слова Блінкена передає Reuters.

Зустріч обох дипломатів відбулася в кулуарах Генеральної Асамблеї ООН. Як передає Reuters, Блінкен звинуватив Китай у тому, що майже 70% верстатів та 90% мікроелектроніки, які імпортує росія, надходять до неї з Китаю та Гонконгу. За словами американського дипломата, це матеріально допомагає москві виробляти ракети, бронетехніку й боєприпаси, необхідні для увічнення її війни.

«Тому коли Пекін каже, що, з одного боку, він хоче миру, хоче бачити припинення конфлікту, а з іншого боку, дозволяє своїм компаніям здійснювати дії, які фактично допомагають путіну продовжувати агресію, — це не відповідає дійсності», — додав він.

Ван Ї зі свого боку вкотре наголосив, що Китай виступає за розв’язання російсько-української війни шляхом переговорів: «Сполучені Штати повинні припинити оббріхувати й підкидати докази проти Китаю, накладати санкції без розбору і використовувати його (конфлікт — ред.) ... для створення і заохочення конфронтації між різними таборами».

Водночас Ентоні Блінкен заявив, що під час розмови з китайським колегою він порушив питання «небезпечних і дестабілізаційних дій» КНР у Південнокитайському морі й обговорив поліпшення комунікації між їхніми військовими. Як передає Reuters, дипломати також обговорили шляхи припинення потоку наркотиків до США і ризики, пов'язані зі штучним інтелектом.

Мирна пропозиція Китаю та Бразилії

23 травня уряди Бразилії та Китаю уклали угоду про врегулювання війни між росією та Україною, виступаючи за політичні переговори для досягнення миру, передавало CNN Brasil. Країни також просили підтримки міжнародної спільноти.

У своєму плані Китай і Бразилія пропонували нерозширення площі ведення бойових дій, недопущення ескалації та «ненагнітання ситуації будь-якою стороною».

Згодом китайське Міністерство закордонних справ заявило, що його спільний із Бразилією план схвально оцінили понад 110 країн.

Водночас президент України Володимир Зеленський розкритикував таку пропозицію від двох країн. Він вважає цю ідею деструктивною політичною заявою, щодо якої не консультувалися з Києвом.