Українська організація для допомоги біженцям потрапила в перелік «іноагентів» у Грузії

У Грузії почали формувати перелік організацій-«іноагентів» після того, як кілька місяців тому там став чинним однойменний закон. До переліку також потрапила організація українців.

Про це пише «Эхо Кавказа» (проєкт «Радіо Свобода»).

Так, першими до списку «іноагентів» наразі потрапило загалом дев’ять неурядових організацій. Серед них — «Професійна спілка фермерів та сільськогосподарських працівників Грузії», «Кутаїський Дім Молоді», «Союз християн», «Єврейський культурно-просвітницький фонд», «Inclusive practices», яка працює над ініціативами для людей з інвалідністю, а також «Молодіжна організація українців Грузії — Світанок».

Як стверджують у самій організації, вони допомагають українським біженцям інтегруватися в Грузії та «розбудовують громадянське суспільство». На тлі внесення до переліку «іноагентів» в організації заявили, що виступають проти «обмежувальних дій громадського сектору», а сам закон про «іноагентів» назвали «перешкодою на шляху до Європейського Союзу».

Однак там вирішили зареєструватися як «іноагенти», адже не можуть «ризикувати можливістю надання допомоги українцям за кордоном та поставити під загрозу навіть співробітників нашої організації, залишаючись на території Грузії, через невиконання закону».

На сайті публічного реєстру Грузії вже опублікували найменування всіх організацій, внесених до переліку на цей час, та їхні фінансові декларації.

Закон про «іноагентів»

3 червня в Грузії офіційно набрав чинності закон про «іноагентів» — його підписав спікер парламенту країни, обійшовши в такий спосіб вето президентки Саломе Зурабішвілі.

Він оголошує неурядові та медійні організації, чий дохід становить понад 20% із-за кордону, організаціями, що представляють інтереси іноземної держави. Вони мають бути зареєстровані у спеціальному реєстрі та щороку заповнювати фінансову декларацію. Інакше першого разу їх оштрафують на 25 тисяч ларі (близько 7850 євро).

Протягом тижнів у країні тривали багатотисячні акції проти ухвалення цього документа. Критики законопроєкту вважають його аналогом російського, яким кремль придушує свободу слова у своїй країні. Партія влади Грузії переконує, що нічого спільного в них немає.

Після ухвалення закону про «іноагентів» США запровадили санкції проти керівної партії «Грузинська мрія», зазначивши про підрив демократії в Грузії.