Венесуела анулювала паспорти десяткам активістів та журналістів. Так влада бореться з опозицією

Ілюстративне фото. Громадяни Венесуели протестують у Мексиці проти офіційних результатів президентських виборів, які визнали чинного очільника держави Ніколаса Мадуро переможцем, Мехіко, 17 серпня 2024 року
Ілюстративне фото. Громадяни Венесуели протестують у Мексиці проти офіційних результатів президентських виборів, які визнали чинного очільника держави Ніколаса Мадуро переможцем, Мехіко, 17 серпня 2024 рокуAP Photo / Aurea Del Rosario

Венесуела анулювала паспорти десятків журналістів та активістів відтоді, як Ніколас Мадуро заявив про свою перемогу на липневих президентських виборах. Правозахисники вважають це посиленням кампанії репресій проти опонентів режиму.

Про це пише Financial Times.

Щонайменше 40 людям, здебільшого журналістам та правозахисникам, без пояснень анулювали паспорти, свідчать дані правозахисної групи Laboratorio de Paz, що базується в Каракасі. Однак через страх венесуельців повідомляти про такі випадки там припустили, що кількість набагато вища.

Зокрема, паспорти вилучали під час спроби сісти на рейси з головного аеропорту країни. 

«На відміну від вбивств або тортур, які мають вищу політичну вартість, уряд виявив, що анулювання паспорта є ефективним способом нейтралізувати та приглушити критичні голоси з мінімальними зусиллями», — сказав співдиректор Laboratorio de Paz Рафаель Ускатегі. 

Анулювання паспортів — частина ширшої кампанії репресій у відповідь на антиурядові протести, які спалахнули після виборів. Зокрема, венесуельський президент намагається придушити інакомислення в інтернеті завдяки блокуванню доступу до соцмережі X і заохоченню громадян видалити месенджер WhatsApp. 

З моменту приходу Мадуро до влади у 2013 році понад 7 мільйонів венесуельців покинули країну. 

Вибори у Венесуелі

Переможцем виборів офіційно оголосили чинного президента Ніколаса Мадуро, який перебуває при владі вже 11 років.

За даними виборчої ради Венесуели, після підрахунку 80% бюлетенів Мадуро набрав 51% голосів, однак екзит-поли свідчили про перемогу його суперника Едмундо Гонсалеса, який, згідно з офіційними даними, отримав 44,02% голосів виборців.

Опозиція не визнала його перемогу й заявила про фальсифікації. Міжнародна спільнота також висловила сумніви щодо прозорості виборів у Венесуелі. Так, держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що Сполучені Штати «серйозно стурбовані тим, що оголошений результат не відображає волю чи голосування народу Венесуели».

На тлі оголошення результатів виборів у столиці Венесуели — місті Каракас — спалахнули масові протести.

На антиурядових демонстраціях убили щонайменше 27 людей, ще близько 2400 людей затримали. Мадуро назвав демонстрантів екстремістами та фашистами.