Помер психолог Зімбардо — автор відомого, але суперечливого тюремного експерименту

Філіп Зімбардо на прем’єрі фільму «Стенфордський тюремний експеримент», 2015 рік
Філіп Зімбардо на прем’єрі фільму «Стенфордський тюремний експеримент», 2015 рікAndy Kropa / Invision / AP, File

У віці 91 року помер один із найвідоміших сучасних психологів та професор Стенфордського університету Філіп Зімбардо. Він прославився завдяки стенфордському тюремному експерименту, що мав на меті дослідити вплив ув’язнення на психіку людини.

Про це повідомив Стенфордський університет.

Зімбардо помер 14 жовтня у своєму будинку в Сан-Франциско, що у США. Однак причину смерті там не назвали.

За свою понад 50-річну кар’єру Зімбардо досліджував теми переконання, зміни ставлення, когнітивного дисонансу, гіпнозу, культів, відчуження, сором’язливості, перспективи часу, альтруїзму і співчуття. 

«Філ Зімбардо — один із найплідніших і найвпливовіших психологів свого покоління — справжній новатор у галузі соціальної психології. Практично всі дослідження Філа показують, наскільки важливі явища людської поведінки в реальному житті можна досліджувати науково. Для такої молодої науки, як соціальна психологія, це був особливо важливий внесок», — вважає професор соціальних наук та психології університету Клод Стіл.

Стенфордський тюремний експеримент

У дослідженні в’язниці 1971 року Зімбардо та команда аспірантів залучили чоловіків студентського віку, щоб вони провели два тижні в імітаційній в’язниці в підвалі будівлі в Стенфордському кампусі.

Експеримент профінансував військово-морський флот США, аби з’ясувати, чому в їхніх закладах та казармах виникають конфлікти.

Над експериментом швидко втратили контроль. Його довелося завершили через шість днів, оскільки студенти, які грали охоронців, стали жорстокими, а ті, хто грали в’язнів, — тривожними та емоційно пригніченими.

Експеримент показав, як обмеження свободи впливає на психіку, а також як нав'язана людині соціальна роль впливає на її поведінку.

Дослідження широко критикували як неетичне і таке що межує з ненауковістю. Серед критиків — відомий німецький психолог Еріх Фромм. Зараз же експеримент розглядають для вивчення психології зла та етики психологічних досліджень з людьми, розповіли у Стенфордському університеті.

Це дослідження стало популярним і за межами психології. Зокрема, на його основі зняли німецький фільм «Експеримент», його однойменний американський римейк з Едрієном Броді, а також документальний психологічний трилер «Стенфордський тюремний експеримент».