Словацькі депутати вирушили з візитом до Москви. Польща закрила для них небо

Учасники словацької делегації перед вильотом до росії, 12 січня 2024 року
Учасники словацької делегації перед вильотом до росії, 12 січня 2024 рокуFacebook / Andrej Danko — predseda SNS

Словацька парламентська делегація зранку 12 січня вирушила в поїздку до Москви. Україна раніше закликала відмовитися від цих планів.

Про це пише TASR.

На чолі делегації — заступники голови Палати представників Андрей Данко і Тібор Гаспар. До складу делегації також увійшли депутати Маріан Кері, Ян Мазгут, Річард Глюк і Адам Лучанський (SNS).

За словами Гаспара, на порядку денному переговорів мають бути постачання природного газу до Словаччини та війна в Україні.

Поляки заборонили словацьким депутатам політ над своєю територією, тому рейс перенаправили й літак летітиме над Чехією та Німеччиною.

«Мені незрозуміла позиція Польщі, але сприймаю її як реальність», — сказав Данко.

Згідно з попередніми заявами депутатів, очікується зустріч словацької делегації з представниками державної думи рф та деякими членами уряду.

Андрей Данко перед польотом заявив, що хоче привезти інформацію про життя в росії.

«Я хочу показати, що там теж живуть люди, що там роблять бізнес німці, французи, американці», — сказав він.

Гаспар повідомив, що делегація також хоче запитати, чи зможе російський «Газпром» постачати газ до Словаччини, попри припинення транзиту Україною. Повернення парламентської делегації з росії заплановано на середу, 15 січня.

Раніше очільник делегації Данко казав ta3, що виступ у російській думі — це честь для нього. 

«Виступ у російській думі буває лише раз у житті. Це честь для кожного політика, я пишаюся тим, що був серед близько 30 світових лідерів, які там виступали», — заявляв він.

Реакція України

Українська сторона висловила рішучий протест та закликала утриматися від контактів із москвою, оскільки такі кроки сприяють легітимізації російської агресії проти України. Там додали, що кремль використовує візити європейських політиків для підриву єдності ЄС і НАТО та уникнення росією міжнародної ізоляції.

Посольство звернулося до представників парламенту із проханням відмовитися «від спроб умиротворення та загравання з агресором на догоду власним політичним та меркантильним інтересам». 

Припинення транзиту російського газу

1 січня Україна офіційно зупинила транспортування російського газу своєю територією. У Європейському Союзі зазначили, що були готові до цього.

Через це прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо заявляв, що його країна може припинити постачати Україні електроенергію, потрібну під час дефіциту в енергосистемі після російських обстрілів. Усе через те, що Київ не продовжив транзит російського газу своєю територією.

Перед тим Фіцо особисто приїжджав до Києва, щоб переконати український уряд продовжити контракт. Проте український прем’єр Денис Шмигаль пояснив, що накласти санкції на російський газ і позбавити рф можливості фінансувати війну з його допомогою — це «стратегічна мета України».

Після цього словацький прем’єр заявляв, що «якщо Зеленський не віддасть нам наш газ, то це може бути серйозний конфлікт».