США та Туреччина ведуть переговори про майбутнє курдських сил у Сирії — Reuters

На Близькому Сході тривають багатосторонні переговори за участю США та Туреччини, які повинні визначити майбутнє «Сирійських демократичних сил» (СДС) — альянсу, основу якого становлять курди.
Про це пише Reuters з посиланням на десятки джерел.
За даними співрозмовників з усіх сторін, паралельні переговори також ведуться між США, СДС та «Хаят Тахрір аш-Шам» (ХТШ) — угрупованням, яке прийшло до влади у Сирії; Туреччиною та ХТШ, а також між СДС та ХТШ.
Сполучені Штати вважають СДС своїми ключовими союзниками проти «Ісламської держави», натомість Туреччина розглядає їх як загрозу своїй національній безпеці.
Переговори можуть створити основу для угоди, згідно з якою деякі курдські бійці залишать північний схід Сирії, а інші перейдуть під владу нового міністерства оборони країни, йдеться в матеріалі.
Однак, за словами джерел, потрібно врегулювати багато питань, зокрема те, як інтегрувати добре озброєних і навчених бійців СДС у систему безпеки Сирії та керувати територією, багатою на нафту, що зараз перебуває під контролем курдів.
В інтерв’ю каналу Asharq News 14 січня командир СДС Мазлум Абді сказав, що «базовою вимогою» альянсу є децентралізоване управління — потенційний виклик для нового керівництва Сирії, яке хоче повернути всю країну під владу одного уряду.
Абді наголосив, що «Сирійські демократичні сили» не мають наміру розпускатися, але додав: він відкритий для зв’язків із міністерством оборони та готовий працювати за його правилами, але у форматі «військового блоку».
Водночас новий міністр оборони Сирії Мурхаф Абу Касра відкинув такий підхід, заявивши, що пропозиція про те, щоб СДС залишалися окремим блоком, «неправильна».
Колишні повстанці, які взяли владу в Дамаску, пояснили, що хочуть, аби всі збройні групи інтегрувалися в офіційні сили Сирії під єдиним командуванням.
За словами дипломатів і офіційних представників з усіх сторін, ступінь автономії, яку збережуть курдські фракції, ймовірно, залежить від того, чи майбутній президент США Дональд Трамп продовжить підтримку Вашингтона для своїх курдських союзників. Наразі Трамп публічно не говорив про свої наміри щодо цього.
Крім того, зауважує Reuters, будь-яка потенційна угода також залежить від того, чи президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган зможе втілити військовий наступ проти «Загонів народної оборони» — курського ополчення, що входить до СДС.
Туреччина розглядає СДС як продовження «Робітничої партії Курдистану» (РПК), яка веде повстання проти турецької держави з 1984 року і вважається терористичною групою як у Туреччині, так і в США.
Міністр закордонних справ Туреччини Хакан Фідан заявив цього місяця, що новій владі Сирії «потрібно дати можливість покласти край окупації та терору, створеному “Загонами народної оборони“», але він не сказав, як довго Анкара готова чекати на роззброєння, перш ніж розпочати вторгнення.
Один із дипломатів розповів, що США та Туреччина поділяють «спільне бачення того, чим все має закінчитися», включно з переконанням, що всі іноземці бійці повинні залишити сирійську територію. Він зазначив, що турецькі перемовники поспішають розв’язати цю проблему.
- Поділитися: