США й Іран завершили перший раунд переговорів й узгодили дорожню карту, щоб досягти миру за 60 днів

США й Іран завершили перший раунд перемовин у Швейцарії «в позитивній і конструктивній атмосфері» та узгодили дорожню карту, за якою протягом 60 днів мають досягти остаточної мирної угоди.
Про це йдеться у спільній заяві Катару й Пакистану, які є посередниками в переговорах, передає CNN.
В угоді йдеться, що сторони за результатами перемовин домовилися створити комітет для політичного нагляду і посередництва в переговорному процесі, а також сформували робочі групи з питань ядерної зброї, санкцій і ефективного вирішення конфлікту. Переговорна команда від сторін буде звітувати комітету.
Крім того, сторони також узгодили дорожню карту з метою досягнення миру за наступні 60 днів. Країни домовилися про лінію зв’язку, щоб уникати інцидентів з цивільними суднами, які проходять через Ормузьку протоку, і гарантувати їм безпеку.
За підсумками переговорів посадовці домовилися працювати над закінченням бойових дій у Лівані, посередниками у цьому виступатимуть Катар і Пакистан. Перемовини триватимуть впродовж тижня.
Як пише CNN, Іран спочатку відмовився продовжувати переговори зі США після того, як в мережі оприлюднили погрози американського президента в бік Ірану під час інтерв’ю Fox News. Там Трамп пригрозив, що в іранців «навіть не буде країни», якщо вони продовжать закривати Ормузьку протоку.
А міністр закордонних справ Ірану Аббас Арагчі заявив, що після переговорів сторін у Швейцарії санкції проти іранської нафти були скасовані, а деякі активи Ірану, які були заморожені за кордоном, були звільнені.
Переговори у Швейцарії
Від Сполучених Штатів на переговори до Швейцарії прибули спецпосланці Білого дому Стів Віткофф, Джаред Кушнер та віцепрезидент США Джей Ді Венс. До складу іранської делегації увійшов спікер парламенту Мохаммед Багер Галібаф та міністр закордонних справ Аббас Арагчі. Посередниками на переговорах виступають пакистанські та катарські посадовці.
Нагадаємо, 18 червня президент США Дональд Трамп та президент Ірану Масуд Пезешкіан підписали меморандум про взаєморозуміння. Він передбачає припинення вогню між країнами на 60 днів, зокрема й у Лівані, негайне забезпечення проходу Ормузькою протокою без стягнення плати за проїзд та послаблення санкцій проти Ірану. Водночас обидві сторони мають продовжити ядерні переговори.
Після підписання меморандуму про взаєморозуміння Сполучені Штати зняли морську блокаду Ірану. Проте вже 20 червня Іран повідомив, що знову закрив Ормузьку протоку. Причиною назвали порушення мирної угоди — Ізраїль, за даними Times of Israel, вдарив по цілях «Хезболли» на півдні Лівану.
- Поділитися:
