США зняли санкції з іранської нафти на два місяці. Тегеран зобовʼязався відкрити Ормузьку протоку

Міністерство фінансів США на 60 днів зняло санкції з іранської нафти після переговорів між Вашингтоном і Тегераном у Швейцарії.
Про це стало відомо з документа Мінфіну США та заяви керівника відомства Скотта Бессента.
Мінфін США видало ліцензію, яка дозволяє до 21 серпня всі операції, пов'язані з виробництвом, продажем, доставкою і розвантаженням іранської нафти, нафтохімічної продукції та нафтопродуктів.
Скотт Бессент пояснив, що на перемовинах, які відбулися у Швейцарії, Тегеран зобов’язався забезпечити вільний і відкритий транзит через Ормузьку протоку й надати інспекторам МАГАТЕ доступ до своїх атомних об’єктів.
Нагадаємо, 21 червня країни завершили перший раунд перемовин та узгодили дорожню карту, за якою протягом 60 днів мають досягти остаточної мирної угоди.
В угоді йдеться, що сторони домовилися створити комітет для політичного нагляду й посередництва в переговорному процесі, а також сформували робочі групи з питань ядерної зброї, санкцій та ефективного розв’язання конфлікту. Переговорна команда від сторін буде звітувати комітету.
Переговори у Швейцарії
Від Сполучених Штатів на переговори до Швейцарії прибули спецпосланці Білого дому Стів Віткофф, Джаред Кушнер і віцепрезидент США Джей Ді Венс. До складу іранської делегації увійшов спікер парламенту Мохаммед Багер Галібаф і міністр закордонних справ Аббас Арагчі. Посередниками на переговорах виступають пакистанські та катарські посадовці.
Нагадаємо, 18 червня президент США Дональд Трамп та президент Ірану Масуд Пезешкіан підписали меморандум про взаєморозуміння. Він передбачає припинення вогню між країнами на 60 днів, зокрема й у Лівані, негайне забезпечення проходу Ормузькою протокою без стягнення плати за проїзд та послаблення санкцій проти Ірану. Водночас обидві сторони мають продовжити ядерні переговори.
Після підписання меморандуму про взаєморозуміння Сполучені Штати зняли морську блокаду Ірану. Проте вже 20 червня Іран повідомив, що знову закрив Ормузьку протоку. Причиною назвали порушення мирної угоди — Ізраїль, за даними Times of Israel, вдарив по цілях «Хезболли» на півдні Лівану.
- Поділитися:
