NYT: Білорусь може розмістити російську ядерну зброю за 190 кілометрів від кордону з Україною
Видання New York Times проаналізувало супутникові знімки і знайшло місце, де Білорусь може зберігати ядерну зброю, яку їй передала росія.
Про це йдеться у матеріалі NYT.
Журналісти звернули увагу на сховище боєприпасів у центральній Білорусі поблизу міста Осиповичі, що за 120 миль (приблизно 190 кілометрів) на північ від кордону з Україною. В радянські часи на цій базі також зберігали ядерну зброю.
Як зазначає видання, деякі нові елементи безпеки довкола складу характерні для ядерних сховищ рф. Наприклад, склад оточений потрійною огорожею на додаток до загальної огорожі по периметру всієї бази. Іншим знаком є закрита зверху зона для завантаження, поєднана з тим, що має вигляд прихованого підземного бункера радянських часів.
Також журналісти зауважили, що ядерні боєголовки зазвичай зберігаються поблизу військових баз із ракетами-носіями. Виявлене журналістами ймовірне ядерне сховище розташоване якраз у тому ж місці, де Білорусь зберігає ракети «Іскандер», які передала їй росія. Ці ракети можуть нести ядерні боєголовки.
Зони підвищеної безпеки на базі в Осиповичах з’явилися у 2023 році. Під час реконструкції було оновлено криту територію, включно з майданчиком для завантаження вантажівок. Ця конструкція нагадує ті, що були на ядерних об’єктах постсоціалістичних країн.
Незалежний консультант і колишній співробітник Агентства зменшення оборонної загрози Пентагону Вільям Мун підтвердив, що реконструкція на базі поблизу Осиповичів з потрійним огородженням, одним головним входом і запасним виходом відповідає російським стандартам ядерних сховищ, які він бачив особисто.
Також біля входу в зону з потрійним парканом у 2023 році додали контрольно-пропускний пункт. За словами науковця Міхаеля Дуйтсмана, протягом останніх двох десятиліть такі споруди стали невіддільною частиною ядерних об’єктів у росії. Останніми тижнями почалося зведення, можливо, нових будівель.
Територію охороняє система протиповітряної оборони. Спочатку її помітили у камуфльованому вигляді в середині 2023 року. З вересня одна з машин ППО була розгорнута в полі приблизно за два кілометри від бункера.
Ядерна зброя в Білорусі
Ще влітку 2022 року президент рф володимир путін заявив, що росія передасть Білорусі ракетні комплекси «Іскандер-М», які, зокрема, можуть мати ядерні боєголовки.
У грудні на переговорах у Мінську путін і Лукашенко домовилися про подальшу військову співпрацю. Згодом путін заявив, що 1 липня в Білорусі мають закінчити будівництво спеціального сховища для тактичної ядерної зброї.
Лукашенко заявив, нібито західні країни намагаються втягнути Білорусь у війну, і саме тому країні потрібна ядерна зброя. Водночас він запевнив, що не намагається будь-кого залякувати чи шантажувати.
У червні 2023 року українська розвідка казала, що поки рф не передала Білорусі жодної ядерної боєголовки, але додала: процес можливого переміщення вже відбувається.
У Розвідувальному управлінні Міністерства оборони США (DIA) заявили, що не мають підстав сумніватися в заяві володимира путіна про те, що росія вже перемістила першу партію тактичної ядерної зброї до Білорусі.
Представники розвідуправління також уточнили, що не вірять, що переміщення зброї до Білорусі збільшить ризик ядерного інциденту, оскільки боєголовки будуть зберігатися на складах, а не на кордоні.
- Поділитися: