У Чорному морі, схоже, горять всі «вишки Бойка» — супутникові знімки

Супутникові знімки «вишок Бойка»
Супутникові знімки «вишок Бойка»Х / MT Anderson

У Чорному морі, схоже, загорілись три газові та нафтові платформи, що більш відомі під назвою «вишки Бойка». Українські військові звільнили ці об’єкти у вересні 2023 року.

Відповідні супутникові знімки опублікував OSINT-аналітик MT Anderson в соцмережі Х.

У повідомленні йдеться, що всі три бурові платформи «атакували на схід від острова Зміїний».

«Станом на 24 серпня 2024 року, середня платформа горить, а з 3-ї платформи йде стовп диму», — йдеться у повідомленні.

«Суспільне.Крим» повідомляє, що раніше Україна вже завдавала ударів по «вишках Бойка», тому що російські військові ховали там обладнання для стеження за ЗСУ в акваторії Чорного моря.

Що передувало?

Після окупації Криму росія захопила ці бурові газо- та нафтовидобувні платформи біля берегів Криму в Чорному морі. А з початком повномасштабного вторгнення використовувала у військових цілях. Зокрема, як вертолітні майданчики, склади з боєприпасами і паливом для гелікоптерів, для розміщення засобів РЛС, за допомогою яких моніторили ситуацію в морі.

Українська розвідка встановила контроль над газовими та нафтовими платформами в Чорному морі між Кримом та Одесою у вересні 2023 року. Зокрема, під контроль повернули бурові платформи «Петро Годованець» та «Україна», а також СПБУ«Таврида» й СПБУ «Сиваш».

У Військово-морських силах повідомляли, що після того, як Україна повернула під свій контроль «вишки Бойка», доступ для росії до цієї ділянки моря закрито. Українські розвідники залишили росіян без інструментів для спостереження та планування операцій.

Група «Нафтогаз» заявила, що готова розпочати експлуатацію за призначенням цих бурових газо- та нафтовидобувних платформ, «щойно це дозволятиме безпекова ситуація».

Більше про «вишки Бойка»

LB.ua писало, що у 2011 році тогочасний міністр енергетики та палива Юрій Бойко за державні кошти нібито придбав бурову платформу сінгапурського виробництва. Купівля, як стверджувалося, відбулася не безпосередньо в заводу-виробника Keppel, а через посередника — британську компанію Highway Investments Processing.

Так, українське міністерство, як писало ZN.ua, витратило 400 мільйонів доларів. Така ціна є завищеною порівняно до даних виробника. Пізніше Україна придбала другу платформу також через посередника. Через підозру в корупції ці станції назвали «вишками Бойка».

Пізніше, за даними інформагентства УНІАН, Печерський суд Києва наклав арешт на ці установки. У 2016 році Генеральна прокуратура України заявила, що прямих доказів причетності Бойка до схеми з буровими установками немає.