За Трампа російсько-українська війна може стати ще інтенсивнішою, ніж є зараз — Кулеба

Дмитро Кулеба
Дмитро КулебаДмитро Кулеба / Facebook

Колишній міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що з обранням у США Дональда Трампа війна росії проти України може лише посилитися.

Таку думку він висловив у своїй колонці для Economist.

За словами Кулеби, низка західних лідерів у 2016-2022 роках запитували його, чим Україна готова поступитися на користь росії заради досягнення миру, і зараз, після переобрання Дональда Трампа, «ми повертаємося до тих самих питань».

На думку ексглави українського МЗС, Трамп не може дозволити собі мати слабкий вигляд, а також він повинен показати всьому світу, що «його план — хай яким він є — набагато кращий за план Джо Байдена». Також він вважає, що Трамп не може просто «кинути Україну під автобус», оскільки це змусить його мати слабкий вигляд у короткостроковій перспективі.

«Він (Трамп — ред.) може вважати, що нинішня стратегія не зупинить просування росії, й тому вона має змінитися. Справедливо. Але він повинен розуміти, що стратегія зазнає невдачі не тому, що вона фундаментально хибна, а тому, що вона ніколи не була повністю реалізована. Напівзаходи й напіврішення призвели до напіврезультатів», — зазначив український дипломат.

Кулеба також запевняє, що ані Зеленський, ані путін не погодяться на щось подібне до Мінських угод, позаяк обидва лідери вклали занадто багато коштів, щоб погодитися на такі напівзаходи зараз. На його думку, війна закінчиться не тоді, коли Україна відновить свої кордони в межах 1991 року, а тоді, «коли путін визнає право України на існування як незалежної та демократичної західної держави».

Трамп і Україна

Позиція республіканця Дональда Трампа та його команди щодо України залишається неоднозначною. Під час передвиборчої кампанії Трамп неодноразово стверджував, що «закінчить війну», якщо буде переобраний, не розкриваючи, що саме робитиме.

Він запевняв, що зможе припинити війну за 24 години, зокрема завдяки своїм хорошим стосункам з українським президентом Володимиром Зеленським та російським лідером володимиром путіним.

Водночас Трамп грозився зупинити фінансову допомогу Україні та «вийти» з російсько-української війни.

На дебатах із Джо Байденом він назвав «неприйнятними» вимоги путіна про виведення українських військ з окупованих регіонів та відмову України від вступу до НАТО. Але Джеймс Ді Венс, якого Трамп обрав своїм кандидатом у віцепрезиденти, озвучив протилежну думку, запропонувавши замороження бойових дій на теперішній лінії фронту та відмову України від вступу до НАТО.

За даними ЗМІ, радники Трампа представили план, згідно з яким той у разі переобрання надаватиме Україні додаткову військову допомогу, тільки якщо Київ погодиться на переговори з москвою.

Уже після перемоги Трампа стало відомо про ще один план, який запропонували його радники. Він передбачає, що Київ пообіцяє не вступати до НАТО щонайменше 20 років, а США в обмін на це продовжуватимуть надсилати Україні зброю. росія та Україна нібито мали б погодитися на демілітаризовану зону в понад 1200 км.

Наразі невідомо, якої з цих стратегій буде дотримуватися Трамп і чи робитиме він це взагалі.