Залужний розповів, як у 2022 році хотів перевести ЗСУ на корпусну систему. Тоді цю ідею відкидали

Колишній головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний
Колишній головнокомандувач ЗСУ Валерій ЗалужнийFacebook / Embassy of Ukraine to the UK

Колишній головнокомандувач ЗСУ, а тепер посол у Великій Британії Валерій Залужний заявив, що ЗСУ могли перейти на корпусну систему ще у 2022 році. Але тоді цю ініціативу заблокували.

Про це він написав у колонці для видання «Мілітарний».

За його словами, з початком повномасштабного російського вторгнення в ЗСУ безперервно змінювалася система управління. Цього вимагало збільшення зони ведення бойових дій та кількості залучених військ.

Тоді, каже Залужний, у підпорядкуванні командувача перебували одночасно 15-20 бригад, а у підпорядкуванні командирів окремих бригад — до 12 і більше батальйонів. У таких умовах, мовляв, «детально розібратися, провести якісно аналіз та спланувати майбутні дії майже неможливо».

«В окремих органах управління це призводило до так званого “ручного управління” — коли керівник управляв окремим підрозділом “через голову” командира. Як наслідок — поява безвідповідальності та інколи втрата ініціативи», — пише ексголовком.

Через це, а також інші проблеми управління Генеральний штаб ЗСУ влітку 2022 року ініціював перехід на армійські корпуси. До кінця літа розробку цієї моделі завершили — вона передбачала ієрархію «Корпус — дивізія — бригада» у Сухопутних військах.

Як каже Залужний, тоді вдалося створити 9 і 10 корпуси й розпочати їхню підготовку. Також цю ідею підтримали американські та британські партнери. Однак зрештою ініціативу нібито заблокували, а корпус Десантно-штурмових військ, який мали відправити за кордон на підготовку, так і залишився нереалізованим.

Колишній головнокомандувач розповідає, як один державний діяч прокоментував ініціативу переходу на корпусну систему «радянським пережитком». Також, мовляв, подібну думку мали й представники військового керівництва.

Зазначимо, від початку 2025 року ЗСУ почали переводити на корпусну систему. Відповідальним за це є нещодавно призначений новий начальник Генштабу Андрій Гнатов.

Уже відомо про створення кількох корпусів, зокрема 7 і 8 корпусів Десантно-штурмових військ, Третього армійського корпусу на базі Третьої штурмової бригади, а також корпусу Національної гвардії «Азов».

Що таке корпусна система, які її переваги над нинішньою структурою управління українською армією та як це може допомогти у війні з росією — читайте в матеріалі hromadske.