Віткофф заявив, що Трамп «висунув ультиматум» щодо проведення прямих перемовин між Україною та рф

Спеціальний посланець США Стів Віткофф
Спеціальний посланець США Стів ВіткоффZak Bennett / Bloomberg via Getty Images

Спецпосланець США Стів Віткофф стверджує, що президент Дональд Трамп «висунув ультиматум» Україні та росії щодо мирних переговорів ще до заяв про зустріч у Туреччині. 

Про це він заявив в інтерв’ю Breitbart News, яке записали ще 8 травня, однак оприлюднили лише напередодні. 

«Президент висунув обом сторонам ультиматум: без цих прямих переговорів, якщо вони не відбудуться швидко, він вважає, що Сполучені Штати повинні відійти від цього конфлікту, хай що це означає, і просто не брати участі», — казав Віткофф. 

Він зазначив, що вихід Вашингтона з перемовин був би «поганим результатом для всіх». Спецпосланець вважає, що росіяни насправді хочуть мирного врегулювання, тож завдання США — «зібрати їх разом (росію та Україну — ред.) у кімнаті та показати їм, що альтернативи мирному врегулюванню тут погані для всіх».

У цьому інтерв’ю він висловлювався про потенційну зустріч президента України Володимира Зеленського та глави рф володимира путіна як про щось «цілком можливе».

За словами Віткоффа, серед основних питань, які потрібно обговорити, є деталі щодо території, Запорізької атомної електростанції та доступу України до важливих водних шляхів — Дніпра і Чорного моря.

«Тут є речі, які, на мою думку, не буде важко врегулювати, якщо ми зберемо сторони за столом переговорів, вони почнуть розмовляти одна з одною, ми звузимо кола питань між ними, а потім знайдемо компроміси та креативні рішення для розв’язання кожної з їхніх проблем», — додав він. 

Американський спецпосланець також розповів, що контактував не лише з росіянами, але й з українцями. Так, він звʼязувався із Зеленським, керівником його офісу Андрієм Єрмаком і міністром оборони Рустемом Умєровим.

«У нас справді добрі — у нас позитивні дискусії, позитивні стосунки», —  додав Віткофф.

Також посадовець мав розмови з Великою Британією, Францією, Німеччиною, Італією, він нагадав і про зустрічі з путіним.

«Угоди не буде без схвалення президента путіна. Він є лідером російської федерації, тому ідея не розмовляти з президентом путіним — це щось, проти чого люди якимось чином виступають, я не розумію цієї логіки. Нам потрібно розмовляти з усіма», — наголосив спецпосланець.

Більше про можливі переговори

У ніч проти 11 травня глава рф виступив з конференцією, де запропонував відновити прямі перемовини з Україною «без жодних попередніх умов» в Туреччині 15 травня.

Водночас Україна разом із союзниками — Францією, Німеччиною, Великою Британією, Польщею — закликали до 30-денного припинення вогню без жодних умов вже з 12 травня. З аналогічною пропозицією виступали США.

Увечері 12 травня президент США Дональд Трамп висловив думку, що Україна має погодитися на пропозицію росії про прямі переговори в Туреччині.

Глава української держави Володимир Зеленський заявив, що особисто чекатиме на путіна. Окрім цього, він зауважив, що хоче, щоб Трамп також був присутній у Туреччині. Сам Трамп казав, що розглядає таку можливість.