ЗМІ: Фінська організація, яка випитувала в українців особисті дані, може мати зв'язки з росіянами

Захід для волонтерів організації Fenix Finland
Захід для волонтерів організації Fenix FinlandFacebook / Fenix Finland

Фінську організацію Fenix Finland, яка надавала психологічну допомогу українським біженцям, запідозрили у зв’язках із російськими спецслужбами.

Про це йдеться в розслідуванні фінських видань Suomen Kuvalehti та Satakieli, яке цитує Yle.

Fenix Finland є однією з найбільших волонтерських організацій для допомоги українцям у Фінляндії.

За даними самої організації, за перші два роки вона надала допомогу 1500 біженцям, організувала 710 індивідуальних консультацій і 37 груп психологічної підтримки, у яких узяли участь понад 400 українців. 

Історія організації почалася з допису однієї з засновниць Тані Фоміної, яка звернулася до фахівців у галузі психічного здоров’я та соціальної роботи з пропозицією співпраці для допомоги біженцям.

Згодом разом з однодумцями вона почала набирати волонтерів, які могли б працювати з українцями. Попри те, що засновниця запевняла, що всі волонтери мали відповідну освіту, але не всі мали офіційне право працювати психологами — для цього у Фінляндії потрібна відповідна ліцензія.

Дозвіл необов’язковий, тільки якщо допомога має форму «розмови» або емоційної підтримки, тобто не є офіційною терапією, однак це було незрозуміло, адже організація рекламувала послуги, які могли сприйняти як професійну психотерапію.

Однак, крім професійності, журналісти звернули увагу на минуле волонтерів, які працювали з біженцями. Так, один із них рекламував виступи оркестру російської армії, а інший у своїх соцмережах позував у формі російських військових. 

Навіть керівниця організації Таня Фоміна навчалася в інституті, пов’язаному з психоаналітиком Михайлом Решетніковим, який співпрацював із КДБ, а також має нагороди від російського Міноборони.

Співзасновниця організації Ірина Мовітта співпрацювала з фондом «Сила Відродження», який, за даними журналістів, підтримує російських військових на окупованих територіях України. Цей фонд у 2023 році рекомендував програму Мовітти «Опора всередині себе», стверджуючи, що жінка допомагала військовим рф у «зоні СВО».

Крім того, Мовітта викладає в Санкт-Петербурзькому інституті для психологів, де її програму використовують для роботи з матерями російських солдатів.

Більшість волонтерів, які працювали з українськими біженцями, були російськомовними. У самій організації пояснювали, що це було зумовлено тим, що для багатьох біженців зі сходу України рідною мовою була саме російська.

Через це Центр допомоги, створений за підтримки Товариства українців у Фінляндії відмовився від співпраці з Fenix Finland, вважаючи, що надання біженцям послуг російською мовою може бути шкідливим і викликати травматичні спогади.

Як вказують автори розслідування, коли українці зверталися по допомогу до Fenix Finland, вони мусили заповнити спеціальну форму, у яких їх запитували багато особистих деталей: наприклад, місто, із якого вони виїхали, та статус дозволу на проживання.  

Після публікації розслідування журналістів, керівниця Fenix Finland Таня Фоміна опублікувала спільну заяву правління організації, у якій відкинула звинувачення. За її словами, «публікація є однобічною й багато в чому не відповідає дійсності, що може завдати значної шкоди як нашій організації, так і довірі української спільноти».