Про порушення у «Скелі» знали з минулого року, але військова служба правопорядку не покарала винних — омбудсменка Решетилова

Військова омбудсменка Ольга Решетилова заявила, що про факти знущань і побиття військових у «Скелі» було відомо ще у травні-червні минулого року, проте військова служба правопорядку (ВСП) тоді не вжила відповідних заходів.
Про це вона написала на своїй сторінці у Facebook.
За її словами, спершу випадки побиття переведеного до полку журналіста та капелана суміжної бригади ще можна було трактувати як конфлікти, проте після побиття комбата і начальників служб батальйону «стала очевидна системність».
Як стверджує омбудсменка, у червні 2025 року представники її Офісу та Офісу президента виїхали на полігон «Скелі», звідки забрали 22 військовослужбовців, які дали свідчення про побиття, підтверджені поліграфом.
«Разом з фахівцями з ВСП нам вдалося ідентифікувати групу інструкторів, які організовують знущання на полігонах. На жаль, керівництвом ВСП не були вжиті відповідні заходи ні щодо притягнення цієї групи людей до відповідальності, ні щодо запобігання протиправних дій у майбутньому», — заявила Решетилова.
Вона додала, що за результатами службового розслідування командування Сухопутних військ матеріали передали до правоохоронних органів, однак «результату розслідування досі немає».
Омбудсменка також висловила думку, що критична ситуація стосується не всього підрозділу, а окремої групи людей, оскільки в полку є «багато достойних бойових солдатів, сержантів і офіцерів, які не мають стосунку до того, що відбувається». Крім того, за її словами, управляти полком важко через його розмір, який «приблизно дивізія», тоді як штат залишається на рівні полку.
Решетилова зазначила, що минулого тижня обговорила ситуацію з головнокомандувачем ЗСУ Олександром Сирським. За її словами, головком вважає, що ситуація може змінитись, «коли у штурмових підрозділів буде свій командувач, який буде нести відповідальність за них».
Сама ж омбудсменка вважає, що створення окремого виду військ призведе до масштабніших порушень, тому оптимальним рішенням називає створення окремих штурмових підрозділів у кожному корпусі для кращого контролю.
Що передувало?
23 червня «Бабель» опублікував розслідування щодо ситуації в 425 штурмовому полку «Скеля». Журналісти поговорили з понад 30 свідками, зокрема десятком військових «Скелі», які втекли з полку або досі проходять там службу. Так, очевидці розповіли про:
- побиття та знущання у навчальних центрах, зокрема випадки прив’язування до квадроцикла та протягування людини по землі;
- «скотчування», де мобілізованих привʼязують скотчем до стовпа й залишають на довгий період;
- відмову мобілізованим наркозалежним людям у доступі до замісної підтримувальної терапії;
- постійне конвоювання новобранців у навчальних центрах із неможливістю відлучатися до вбиральні вночі, мінування периметра навколо навчальних центрів, через що були випадки підривів серед новобранців;
- утримання мобілізованих із ВІЛ, туберкульозом і гепатитом C без можливості приймати необхідні для життя медикаменти.
У 425 окремому штурмовому полку «Скеля» заявили, що автори матеріалу роблять «узагальнення, які зводять історію підрозділу до окремих трагічних випадків». У полку стверджують, що 18 із 26 смертей, про які писали журналісти, стались у лікарні або дорогою до лікарні й були повʼязані з хворобами і станом здоровʼя мобілізованих. Також полк «Скеля» заявив, що не займається мобілізацією військовозобов’язаних.
У полку додали, що командування готове до співпраці з правоохоронними органами та іншими уповноваженими структурами.
- Поділитися:
