Правозахисники розповіли про звільнення 13 осіб з «таємної в'язниці» СБУ в Харкові

Правозахисники Amnesty International та Human Rights Watch повідомили про звільнення 13 осіб з «таємної в'язниці» СБУ в Харкові та опублікували подробиці їх утримання.

Про це йдеться у повідомленні на сайті правозахисної організації Amnesty International.

Зазначається, що шестеро осіб були звільнені 25 липня, ще семеро, в тому числі одна жінка – 2 серпня. 12 з них були у списку, який раніше правозахисники передали головному військовому прокурору Матіосу.

Крім того представникам організації вдалося поспілкуватися із сімома з недавно випущених секретних ув'язнених і опитати п'ятьох з них. Троє з колишніх таємних затриманих - Микола Вакарук, Віктор Ашихін (обидва – мешканці Українська Донецької області, зникли у грудні 2014 року) та Дмитро Корольов - мають намір домагатися справедливості. Зокрема, Вакарук розповів, що був прикутий наручниками до ліжка у лікарні. Він та Ашихін стверджують, що їх попередили про мовчання про їхнє утримання та погрожували.

Після звільнення, охоронці віддали затриманим паспорта і видали від 50 до 200 гривень «на транспортні витрати». Згідно заяв Вакарука та Ашихіна, тюремники недвозначно попереджали колишніх ув'язнених про необхідність мовчання щодо таємного утримання під вартою в СБУ і погрожували «серйозними наслідками» в разі, публічного оприлюднення своїх історій.

Двоє інших попросили про анонімність через страх репресій проти них самих або їхніх родин.

За даними правозахисників,  на даний момент у «таємних в'язницях» СБУ перебувають щонайменше п'ятеро осіб. Двоє з них – росіяни, ще двоє - українці. П'ята особа нібито психічно хвора.

Зауважується, що один із ув’язнених росіян – Владмімір Безобразов, якого було заарештовано під час сімейного відпочинку в Кароліно-Бугазі на Одещині в травні 2014. За даними правозахисників, його нібито заарештували в кафе, де він виголошував заклики «на підтримку проросійських сепаратистів».

Читайте також вісімнадцять історій про зникнення, незаконне утримання в підвалах і «таємних» камерах СБУ із доповіді правозахисних організацій Amnesty International та Human Rights Watch.

«Тебе не існує». Чи приховує СБУ існування таємних тюрем на території України