«Приватбанк» запропонував переселенцю сплатити за електроенергiю в окупованій Горлівці

У розпорядженні Hromadske з’явилося системне повідомлення «Приватбанку» (входить до групи «Приват», власником якої є Ігор Коломойський), що надійшло переселенцю, який влітку 2014 року виїхав з Горлівки, розташованої на неконтрольованій Україною території Донецької області. Хоча, за законом вiд 6 серпня 2014 року, банківські установи в зоні АТО не можуть здійснювати свою діяльність.

У повідомленні «Приватбанк» пропонує клієнту сплатити борг за електроенергію в квартирі, де він прописаний, із зазначенням показників лічильників за період з 1 червня 2015 по 30 вересня 2016 року. При цьому переселенець стверджує, що квартира була відключена від електроенергії після переїзду його сім'ї.

У повідомленні вказано реквізити рахунку, які пропонується поповнити користувачеві. Це розрахунковий рахунок Горлівського відділення енергозбуту, відкритого в банку ПУМБ, що належить групі компаній донецького олігарха Рената Ахметова. Офіс Донецького обленерго, що входить до складу енергетичної компанії ДТЕК (також належить Ахметову), у 2015 році був перенесений до Краматорська, розташованого на підконтрольній Україні території Донецької області.

У прес-службі ДТЕК підтвердили, що горлівське районне відділення енергозбуту, як і раніше, контролюється групою підприємств Ахметова, і у ДТЕК є угода з рядом банків про можливості оплачувати через них комунальні послуги. Однак, про ініціативу «Приватбанку» щодо розсилки повідомлень користувачам, які проживають на окупованих територіях, там не знають і вважають, що це, «ймовірно, помилка».

В свою чергу, в абонентському відділі горлівського РВЕ сказали, що «ми з українськими банками на території «ДНР» не працюємо».

«Ніякі платежі, що були зроблені через українські банки, до нас не доходять, — повідомила співробітниця абонентського відділу. — Що вони (Приватбанк) надсилають, звідки беруть показники лічильників — тільки вони знають. Ми працюємо тільки з «Республіканським банком» (банк т.зв. ДНР) та інформацією ні з ким не обмінюємося. У них — своя держава, у нас — своя».

20 жовтня керівник IT-напрямку «Приватбанку» Дмитро Дубілет у відповідь на питання Hromadske назвав ситуацію «загадковою».

«У нас є спільний договір з Донецьким обленерго, зареєстрованим на підконтрольній Україні території. У нас інтеграція з їхньою білінговою системою (комплекс процесів на підприємствах зв'язку, відповідальних за збір інформації про використання телекомунікаційних послуг, їхню тарифікацію, виставлення рахунків абонентам і обробку платежів). Як раптом вийшло, що вони виставили нашому клієнту такий рахунок, ми зараз розбираємося», — сказав Дубілет. Зауважимо, що на момент публікації більш конкретної відповіді від «Приватбанку» з цього приводу не надійшло.

Цікаво те, як у ДТЕК пояснювали своїм абонентам необхідність сплачувати за електроенергію на окупованих територіях:

«Згідно рішення Нацбанку України «Про припинення проведення фінансових операцій» №466 від 6 серпня 2014 року банківські установи в зоні АТО тимчасово не можуть здійснювати свою діяльність. Тому комунальні підприємства можуть отримати оплату за свої послуги поки що тільки в безготівковій формі через інтернет. Саме цим засобом платежу користуються багато жителів Донецької області. Тим самим вони підтримують комунальників, які щодня відновлюють подачу світла, води, газу в будинках. Гроші зараз дуже потрібні для придбання матеріалів і ремонту обладнання».

У той же час, представник так званої енергетичної системи «ДНР» Олександр Шестаков на початку 2016 року заявив, що «для забезпечення соціальної захищеності громадян «ДНР» і недопущення необґрунтованого підвищення тарифів оплата за спожиту електричну енергію побутовими споживачами здійснюється тільки на поточний рахунок Республіканського підприємства «Регіональна енергопостачальна компанія» в Центральному Республіканському Банку ДНР за фіксованими тарифами. <...> При оплаті за спожиту електричну енергію в банки України, в тому числі і через особисті кабінети підприємств компанії ДТЕК, грошові кошти на територію «ДНР» не повертаються. В даному випадку споживач вважається боржником і, щоб уникнути відключення своїх електроустановок, буде змушений повторно здійснити оплату за спожиту електричну енергію в Центральний Республіканський Банк Донецької Народної Республіки».

По суті, жителям Донецької області пропонується платити за одну послугу, яка надається горлівським РВЕ (районним відділенням енергозбуту), двічі — в «Республіканський банк» і в ДТЕК. Який стосунок має «Республіканський банк» до підприємства Ахметова, в прес-службі ДТЕК пояснити не змогли.

У Міністерстві з питань окупованих територій України ситуацію прокоментували коротко: «Ми займаємося більш глобальними проблемами. З цього питання треба звертатися в ДТЕК, тому що нас ці проблеми не стосуються».