Що відомо про вбитого в окупованому Донецьку бойовика Гіві
Хто такий Михайло Толстих, де воював і як був убитий — Громадське зібрало відомі факти про командира батальйону «Сомалі» так званої «ДНР», бойовика Гіві.
ВБИВСТВО
Михайло Толстих, відомий як Гіві, був убитий близько 6 години ранку у своєму кабінеті в розташуванні батальйону «Сомалі», яким він керував. Це підтверджує міністерство оборони самоназваної «ДНР». Одна із версій, яку зараз озвучують очевидці — у вікно вистрелили з реактивного вогнемета «Джміль».
Фото: Геннадій Дубовий
Штаб батальйону розташований у передмісті Донецька — Ганзівці. Кабінет Гіві — на 5 поверсі будівлі зайнявся в результаті вибуху. Обгоріле тіло бойовика знайшли представники так званих «силових структур» — повідомляється на сепаратистських інформресурсах.
Місце загибелі бойовика Гіві
Останні два тижні батальйон «Сомалі» під керівництвом Гіві воював на Авдіївському напрямку, де велись жорстокі бої вздовж Ясинуватської розв’язки і траси Донецьк — Горлівка. У цих боях його було поранено — про це він сам розповідав в інтерв’ю російському пропагандистському каналі LifeNews.
У прокуратурі так званої «ДНР» убивство Гіві назвали терактом і звинуватили в ньому українських силовиків.
У свою чергу, в Генеральному Штабі Збройних Сил України повідомили, що наразі не мають жодної інформації щодо вбивства бойовика. «Інформація про те, що їхня так звана прокуратура звинувачує українську ДРГ нам відома. Що завгодно, звісно, можна вигадати» — прокоментував Громадському заяви сепаратистів керівник прес-служби генштабу ЗСУ Богдан Сеник.
Радник голови СБУ Юрій Тандіт у коментарі Громадському зазначив, що Гіві, як і всі лідери терористичних організацій Донбасу з 2014 року перебував у розшуку.
«Враховуючи чергу смертей, які відбуваються там, ми можемо офіційно говорити про те, що пропонуємо тим людям, які знають, що там їхньому життю загрожує небезпека, звернутися до органів внутрішніх справ чи СБУ, щоб їм гарантували життя».
У Кремлі теж заявили про свою непричетність до вбивства Гіві. Прес-секретар Путіна Дмітрій Пєсков назвав це спробою дестабілізації ситуації на Донбасі, пише Інтерфакс.
КИМ БУВ ДО ВІЙНИ І ЧИМ ВІДЗНАЧИВСЯ ПІД ЧАС ВІЙНИ
Толстих народився 19 липня 1980 року в Іловайську Донецької області. За свідченнями місцевих жителів, там він працював охоронцем в супермаркеті.
Коли на Донбасі почалась «русская весна», Гіві долучився до команди бойовиків під керівництвом Ігоря Гіркіна-Стрєлкова і разом з ним зайняв Слов’янськ. Там він воював також з Арсеном Павловим, відомим як Моторола, і отримав визнання сепаратистів за оборону Миколаївки на околицях Слов’янська у складі батальйону «Cпарта».
Після звільнення Слов’янська та «відставки» Гіркіна, Гіві з Моторолою відправились воювати під Іловайськ. Бої на цій території були наймасштабнішими за всю історію війни на сході України. Втрати з українського боку нараховують сотні життів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Ким був бойовик «Моторола»
Гіві (в центрі) та Мотолора (другий праворуч) Фото: twitter.com/Paweł Pieniążek
Сотні бійців добровольчих батальйонів потрапили у полон (багато хто був звільнений через рік і пізніше). Саме тоді президент Петро Порошенко заявив про вторгнення російських військ на територію України.
Після Іловайська Гіві зайняв позиції в Донецькому аеропорту та протягом тривалого часу воював там разом з Моторолою. Інтерв’ю з бойовиками про події вересня 2014 – січня 2015 років увійшли до фільму Шахіди Тулаганової «Аеропорт Донецьк».
На численних відео початку січня 2015 видно, як Гіві знущався над полоненими бійцями-кіборгами з донецького аеропорту, бив їх, тягав за вуха, відрізав шеврони і заставляв їх з’їсти, погрожував розстріляти. За численними свідченнями тих, хто перебував в полоні батальйонів «Сомалі» і «Спарта», Гіві стояв поруч з Моторолою, коли той застрелив важкопораненого і побитого десантника Ігоря Брановицького.
Ігор Брановицький (другий праворуч) screenshot з відео
25 лютого 2015 року Гіві отримав орден «Герой ДНР». Тижнем раніше його внесли до санкційного списку Європейського союзу. Після цього, в березні 2015 року, був скоєний напад на Гіві. Він не постраждав, була пошкоджена лише машина.
Про злочини Михайла Толстих було відомо з 2014 року, проте військова прокуратура відкрила кримінальну справу на нього лише в червні 2016 року. Йому інкримінували такі статті:
«Створення терористичної організації, керівництво і участь в ній», «Співучасть у веденні агресивної війни», «Жорстоке поводження з військовополоненими», «Незаконне позбавлення волі або викрадення людини».
Фото: Геннадій Дубовий
УБИВСТВА І СМЕРТІ ВАТАЖКІВ В “ДНР” ТА “ЛНР”
Зауважимо, що протягом останніх півроку кілька ватажків бойовиків як «ДНР» так і «ЛНР» були вбиті або померли за дивних обставин.
Так, 29 січня у боях в районі Авдіївки було вбито командира роти бойовиків з підрозділу Гіві Івана Балакая на прізвисько «Грек».
4 лютого 2017 року у Луганську підірвали автомобіль «голови» самоназваної «народної міліції ЛНР» Олега Анащенка. Його ховають сьогодні – 8 лютого – у Луганську.
27 січня 2017 року в Москві помер Валерій Болотов — перший голова самоназваної «ЛНР». За офіційною версією – Болотов помер від серцевого нападу. Проте його дружина висловила версію, що Болотова отруїли.
Гіві (праворуч) та Моторола screenshot з відео
16 жовтня у Донецьку був вбитий Моторола — ватажок підрозділу бойовиків «Спарта» росіянин Арсеній Павлов. Він був соратником «Гіві». Після вбивства Павлова Толстих на запитання журналістів казав, що нікуди не поїде з Донецька.
19 вересня 2016 року в підмосковному районі Горкі-2 у ресторані був вбитий Євген Жилін — лідер угруповання бойовиків «Оплот».
Підписуйтесь на наш канал в Telegram
- Поділитися: