Мар’їнка. Дорога тривалістю в 40 «Отче наш»

hromadske

Мар’їнка. Дорога тривалістю в 40 «Отче наш»

Аліна починає дивитись одне з останніх відео з Мар’їнки, що ходить мережею, і одразу вимикає. Не може. Вдивлятися в штурпаки колись зелених каштанів уздовж проспекту в її квітучому місті, обгорілі гойдалки й нескінченні груди бетонних руїн — фізично боляче. Усе одно що дивитися в очі смерті.

Вона знала тут кожен кущ і кожну вулицю. Кожну п’ятиповерхівку і школи, які колись зводив її батько. І які тепер неможливо впізнати. 

«Батько, Володимир Іванович Маціон, — заслужений будівельник України. І я розумію, що він перевертається в труні, бо все, що він зробив, усе зруйновано», — каже Аліна. 

Мар’їнка потерпала з перших днів АТО, коли війну ще не називали війною. За три десятки кілометрів на південний захід від Донецька — лінію фронту й сам Донецьк тут було видно чи не з усіх вікон.

Прифронтове містечко здригалося від «градів» у липні 2014-го, запеклих боїв улітку 2015-го й далі — аж до самого вторгнення 2022-го. А місцеві, попри все, висаджували квіти біля своїх будинків. 

Упродовж восьми років Мар’їнка, у якій жили майже 10 тисяч людей, була фактично брамою й останнім рубежем до окупованого Донбасу. Доки російська армія його остаточно не «денацифікувала», захопивши вже у вигляді безлюдних руїн. Уперше фото апокаліптичної, вщент зруйнованої окупантами Мар’їнки з’явилися в березні 2023-го. 

Для когось жахлива картинка, для Аліни — жах наяву. Її рідні місця тепер існують хіба що формальними позначками на картах і продовжують жити в спогадах. По суті, спогади — єдино можливий нині спосіб потрапити в місто, стерте росіянами з лиця української землі.  

Мар’їнка 2018-2024: до та після приходу росіянфото з відкритих джерел

Мама Мар’їнки

Аліна Коссе — відома в Мар’їнці волонтерка. Вона знала всіх журналістів, допомагала з контактами в бригадах, пригощала кавою. У неї завжди хтось гостював.

«Моя хата була як палац з’їздів», — сміється.

Якось у 2015-му американський журналіст Крістофер Міллер прозвав її «мамою Мар’їнки». Відтоді її так називали всі. Хоча такий титул згодом ледь не коштував їй життя.

З дому до роботи вона ходила пішки. Дорога займала 40 разів промовляння «Отче наш». Швидко йшла вулицею Каштановою до перехрестя. Переходила на світлофорі дорогу, минала школу №2, яку будував її батько, а далі повз податкову підіймалася через парк до церкви. Ліворуч, у самому середмісті, на вулиці Шевченка, був її районний центр дитячої і юнацької творчості. Вона його очолювала 23 роки — третину життя.

«За всі роки не було жодного дня, щоб я не хотіла йти на роботу. Усі мої найкращі спогади пов’язані з дітьми. Вони дуже талановиті. Посідали перші місця в області із в’язання іграшок, герданів, вишивки…

А які ми робили свята! Ви можете запитати будь-кого з Мар’їнки: у нас завжди був аншлаг що в актовій залі, що на площі. Я бачила очі щасливих дітей. Бо вони завжди співали серцем і душею».

«…Мар’їнка моя, степовий мій край, восени лани як хліба коровай…»

Мар’їнка розташована на річці Осиковій. Її заснували у XVIII столітті переселенці зі Слобожанщини й Полтавщини, здебільшого селяни-хлібороби, принісши на ці землі свої традиції, обряди й пісні. Як село Мар’їнка постала в 40-х роках ХІХ століття.

Статус міста отримала 1977-го. До цього переживши Першу світову війну, русифікацію, колективізацію, Голодомор, Великий терор, Другу світову і знову голод. Попри міграції та хвилі переселення на Донбас сотень тисяч робітників із росії, Мар’їнці тоді дивом вдалося зберегти свою українськість. Не надто вплинула й індустріалізація. Традиційно ці землі залишалися сільськогосподарськими.

У Мар’їнці, якою її пам’ятають сучасники, з промисловості працювали молокозавод, шиноремонтний завод та харчосмакова фабрика, що виробляла крупи й борошно. І хоч у центрі була типова радянська архітектура, однак автентичність зчитувалася зі стареньких приватних будинків: вони були всі різні, оздоблені дерев’яним різьбленням, доглянуті. 

«ДНР», Королевська і бандерівка

росіяни вперше окупували Мар’їнку 2014 року. За місто точилися бої — його то відбивали, то захоплювали знову. Остаточно звільнити Мар’їнку ЗСУ вдалося 5 серпня 2014-го. Попри близькість до лінії фронту і регулярні обстріли, за деякий час місто призвичаїлось і жило своє, тоді ще далеке від реальності більшості українців, прифронтове життя.

Український прапор над Мар'їнкою. 12 серпня 2014 рокуWikipedia

Та столітнє зросійщення регіону таки далося взнаки. Аліні важко про це говорити, але зізнається: її проукраїнську позицію в місті підтримували далеко не всі. Вона б навіть сказала, що була в меншості.

Мені було дуже важко працювати. У 2014-му до мене приходила наша начальниця райвідділу освіти й казала: «Зніми цю ганчірку [український прапор ред.], я в “ДНР”». Я відповіла: «А я ще в Україні». Хотілося її прибити.Аліна Коссе, волонтерка, директорка Мар’їнського районного центру дитячої та юнацької творчості
Українські військові біля Мар’їнського райвідділу поліції. Серпень 2014 рокуМар’їнська міська військова адміністрація

Вечір 14 липня 2014-го Аліна пам’ятає як зараз. Бо саме консервувала огірки й аличу. Десь о пів на десяту вечора почалися сильні обстріли. У вікно було видно, як на Мар’їнку летять снаряди «градів». Зникло світло. Згодом і газ. Навкруги все бахкало і вибухало. Лише під ранок затихло. З мамою і сестрою виїхали до Слов’янська. Там у сестри квартира. Хоча в ній теж повибивало вікна.

Спочатку Аліна жила на два міста. Та після того, як її дім пограбував (двічі) хтось із місцевих, повернулася.

«У мене було 10 курей, дві собаки. Ну і треба було ж уже щось робити. Потім я познайомилася з 28 бригадою і почала допомагати їм. І мама всю пенсію віддавала хлопцям. Бо вони як тільки зайшли у них не було нічого. Ми помагали і шкарпетками, і всім, що можна було купити в Слов'янську. Я привозила до Мар’їнки».

Потім усі якось звикли. Більшість, хто виїжджав, повернулися. Летіли снаряди, вибивали вікна.. І ми ставили їх знову. Була віра. Що ось-ось воно закінчиться. Ось-ось перетерпимо і все закінчиться.Аліна Коссе, волонтерка, директорка Мар’їнського районного центру дитячої та юнацької творчості

Аліна згадує, як у 2016-му до Мар’їнки в адміністрацію приїхала колишня народна депутатка від проросійської партії Наталія Королевська. Збирала засідання «Жінок за мир». Аліна зірвала це засідання.

«Я сказала: “Підніміть тут руки, хто не пішов на референдум”. Підняла я й одна дівчина. А всі решта сиділи. Заткнули свої носи в одне місце. Королевська мені кричала: “Бандеровка!”. Але потім вони все ж ушилися звідти». 

Її кабінет і будинок обстрілювали прицільно. Вона певна: наводили й здавали місцеві. По її дому, стверджує Аліна, двічі працював ворожий снайпер.

«Це був 2016-й. Бій, здавалося, був просто на вулиці. Я поверталася з кухні вже по склу, хоча цього не чула. А зранку відчиняю двері в спальні й бачу, що куля застрягла у відчинених дверях навпроти. Приїхав начальник ВЦА, подивився і каже: “Били прицільно, це снайперська гвинтівка”».

І тільки ми поставили це вікно я йшла у свою кімнату, але зайшла перевдягнутись у протилежну. І знову: бум, бам, бам. Я відчиняю кімнату, а там така сама картина.

І як Господь відводить від таких справ?..».

За даними перепису населення 2001 року, понад 70% жителів Мар’їнки вказали рідною мовою українську.

Українськість Мар’їнки — це перше, що впало в очі історикині й етнологині Олені Боряк, якій до рук потрапила архівна тека «Етнографічний опис села Мар'їнка Сталінської області». Це записи студентів Донецького педагогічного училища, зроблені з 1927 року по 1929 рік.

«Якщо взяти, наприклад, родинну обрядовість, то зафіксовані слова були абсолютно українськими. У цих матеріалах, а вони записувалися зі слів респондентів, російської мови не знайти. Люди співали українські пісні, справляли українські обряди. Також були зафіксовані й стрілецькі пісні», — зазначала Боряк.

Станом на 1 січня 2014 року в Мар'їнці жили 9829 людей. Станом на 1 січня 2023-го — 0.

Житловий будинок у Мар’їнціМар’їнська міська військово-цивільна адміністрація

Квітів вистачало на всіх

Аліна — художниця. Народилась і жила в Донецьку. Працювала в будинку працівників культури. В Мар’їнку переїхала вже з двома дорослими синами в кінці 90-х. Але прикипіла душею. Після того як усе зруйнувалось там, зруйнувалося все всередині.

Через те що це сталося, у мене великі проблеми зі здоров’ям. Зараз війна в мене всередині. І втрачати вже нічого, крім свого життя. Усе втрачено.Аліна Коссе, волонтерка, директорка Мар’їнського районного центру дитячої та юнацької творчості

На запитання «Що для вас Мар’їнка?» вона, не задумуючись, відповідає: «Мар’їнка для мене це квітуча перлина».

А є улюблені місця?

Є. Моя робота і мій сад. У мене був цілий трояндовий парк. Ну і клаптик городу: 20 огірків, 30 помідорів... Але воно родило! Я ще й солдатам давала. Закрутки різні, варення.

Улітку на вулицях Мар’їнки від плодів хилились абрикоси. Можна було зірвати з дерева. А в будь-якого сусіда — нарвати шовковиці.

«Біля порогу женихи виривали квіти, — сміється Аліна. — Квітів вистачало на всіх…».

У Мар’їнці діти були ситі, задоволені. І завжди такі… стильні. Бо поруч був Донецьк. Під Донецьком був такий ринок «Трудовские», де торгували мар’їнці. Жінки їздили на закупи в «Барабашово», в Харків, купуючи все наймодніше. У батьків завжди були гроші. Те, що в Мар’їнці не було грошей, це байки.Аліна Коссе, волонтерка, директорка Мар’їнського районного центру дитячої та юнацької творчості

«Збирай свої речі. Ти їдеш назавжди»

17 лютого 2022-го в районі Мар'їнки посилились обстріли. Фактично з того моменту для міста пішов зворотний відлік.

20 лютого в Аліни вдома був фотожурналіст Макс Левін. Вони дружили з 2015 року.

«Ми пообідали. Сиділи за столом. А він після всього дивиться на мене і каже: 

Ти ж розумієш, що ти тут не повинна бути.

Ну що ти таке говориш, все буде нормально, — кажу.

Аліно, я тебе дуже прошу: їдь.

Я дивлюся на його очі, а він плаче. Я ніколи не забуду ці очі. Бо він мій ангел-охоронець. Наступного дня я сказала молодшій сестрі: «Збирай свої речі, ти їдеш назавжди».Аліна Коссе, волонтерка, директорка Мар’їнського районного центру дитячої та юнацької творчості

Вона вивезла сестру до Львова. Макс хвилювався, як вони дісталися. А за якийсь час перестав відповідати Аліні в месенджерах. 

Руїни Мар’їнкиFacebook / Сухопутні війська ЗСУ

Він загинув у березні на Київщині під час інтенсивних бойових дій. Згодом стало відомо, що його розстріляли російські військові.

Аліна ж на прохання дітей виїхала за кордон. Вона просить пам’ятати Мар’їнку такою, якою вона була: «квітучою, красивою, талановитою і зі щасливими дітьми». Але водночас вона не має жодних ілюзій про її відбудову.

«Вона живе в мені, і це назавжди. Але я реалістка: Мар’їнку не відбудують. Нащо себе тішити надіями. І вертатися на згарища своїх спогадів і мрій...».