Нацбанк знизив облікову ставку та поліпшив прогноз інфляції. Чому це важливо?

Національний банк України вирішив знизити облікову ставку з 14,5% до 13,5%, а також трохи поліпшив прогноз інфляції на цей рік — з 8,6% до 8,2%.

Про це повідомила пресслужба регулятора.

Упродовж першого кварталу 2024 року споживча інфляція сповільнювалася швидше, ніж очікував НБУ. Тепла зимова погода забезпечила більшу пропозицію сирих продуктів харчування, а також зменшила витрати бізнесу на енергоносії.

Тому НБУ поліпшив прогноз інфляції до 8,2% на 2024 рік. Очікується, що наприкінці 2025 року інфляція сповільниться до 6%, а за підсумками 2026 року — до 5%.

Водночас прогноз зростання реального ВВП погіршився, зокрема через наслідки масштабних атак росії на енергетичну інфраструктуру України. В Нацбанку очікують, що економіка зросте на 3% у 2024 році та на 4,5-5% — у 2025, 2026 роках.

Ураховуючи баланс ризиків, а також кращу інфляційну динаміку, правління НБУ вирішило знизити облікову ставку до 13,5%. Базовий сценарій прогнозу Нацбанку також передбачає зниження облікової ставки до 13% в поточному році.

Окрім того, НБУ готує низку кроків з валютної лібералізації в найближчі тижні.

Чому це важливо?

Облікова ставка — це один з основних індикаторів економіки. Це відсоток, під який НБУ надає кошти банкам і, відповідно, нижче за який комерційним банкам невигідно давати кредити клієнтам. Облікова ставка є чи не найголовнішим інструментом НБУ для впливу на інфляцію (зростання цін).

Завдяки зниженню ставки регулятор робить кредити доступнішими (бо відсоток за ними стає меншим), унаслідок чого банки починають видавати більше грошей, їх в економіці стає більше. А коли грошей більше — інфляція пришвидшується: грошей стає менше на депозитах, більше «на руках», і, відповідно, люди більше витрачають.

А вища інфляція фактично призводить до знецінення гривні, бо за одну й ту саму суму зі зростанням цін можна купити менше товарів.

І все це працює навпаки — коли ставка підвищується, кредити та депозити стають дорожчими, вони стимулюють населення більше заощаджувати. Зрештою, грошей в економіці стає менше, й інфляція уповільнюється.