На Вінниччині будують «сухий порт» за понад $15 млн, який зв’яже центр України з портами Одеси
У Вінницькій області добудовують «сухий порт» — залізничний термінал, який поєднає центральні регіони країни з портами Це агломерація, що простягається вздовж Чорного моря на 120 км. Ключові її порти: Одеса, Чорноморськ та ПівденнийВеликої Одеси та країнами ЄС. Сума інвестицій сягне понад 15 млн доларів.
Про це розповів заступник вінницького міського голови Андрій Очеретний.
Будівництво поділили на дві черги. На першому етапі планують побудувати залізничну інфраструктуру та перший контейнерний майданчик пропускною спроможністю близько 30 тисяч Twenty-foot equivalent unit, тобто двадцятифутовий еквівалент. Це умовна одиниця вимірювання місткості вантажних транспортних засобів. Один TEU еквівалентний корисного об’єму стандартного контейнера довжиною 20 футів (6,1 м) і шириною 8 футів (2.44 м)TEU/рік. Що планується на другому етапі, Очеретний не уточнив.
Заступник міського голови Вінниці пояснив, що «сухий порт» — це логістичний хаб, «тільки не на морі, а на суходолі». Він повинен зв’язати центр України з портами Великої Одеси та з країнами ЄС через контейнерний термінал «Мостиська» на кордоні з Польщею.
Роботи стартували навесні 2024 року. За словами заступника міського голови Вінниці, наразі вже готова частина залізничних колій, ваговимірювальна система, а також складське приміщення на 3,5 тисячі м².
Ввести експлуатацію «сухий порт» на Вінниччині планують до вересня цього року. Очікується, що там працевлаштують близько 50 людей. Поки шукають механізаторів. Загалом планують створити 100 робочих місць.
Експорт морем — ключовий
Днями прем’єр-міністр Денис Шмигаль розповів, що у першому півріччі експорт продовольчих товарів з України сягнув 12,4 млрд доларів.
Він наголосив, що ключове в напрямку логістики — це робота українського морського коридору. За 11 місяців його функціонування вантажообіг у портах Великої Одеси досяг 60 млн тонн. Майже 41 млн тонн — це експортоване продовольство.
Ще в лютому тодішній міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександр Кубраков зазначав, що в січні експорт агропродукції відбувався переважно завдяки морським перевезенням і сягав 6,7 млн тонн. Натомість транзитом, наприклад, через територію Польщі пройшло тільки 0,37 мільйона тонн агропродукції, що близько 5% від загального обсягу.