Виробництво сталі в Україні скоротиться вдвічі, якщо росія захопить шахту біля Покровська — «Укрметалургпром»

російські війська наближаються до шахти з видобутку коксівного вугілля, яка розташована за 10 кілометрів від центру Покровська Донецької області. Втрата контролю над шахтою призведе до значного скорочення виробництва сталі в Україні.

Про це заявив голова Асоціації металургів України Олександр Каленков, передає Reuters.

За його словами, втрата Покровської шахти, єдиного вітчизняного джерела коксівного вугілля, може призвести до падіння виробництва сталі.

«Ми могли б виробляти до 7,5 мільйона метричних тонн сталі до кінця року, а в наступному році прогнозували збільшення виробництва до понад 10 мільйонів. Але якщо ми втратимо Покровськ, то... впадемо до 2-3 мільйонів тонн», — сказав Каленков.

Голова коксохімічного об’єднання «Укркокс» Анатолій Старовойт заявив, що у 2023 році в Україні виробили близько 3,5 мільйона тонн коксу, причому використовувалося коксівне вугілля, видобуте виключно в Покровську.

«Ми не знаємо, де взяти вугілля, якщо Покровськ буде захоплено. Важко завезти його імпортом; сьогодні не так просто завезти його морем», — сказав Старовойт.

Президент об’єднання підприємств «Укрметалургпром» Олександр Каленков розповідав «Суспільному», що вугілля, яке видобувають біля Покровська, унікальне і замінити його зможуть лише імпортом.

Україна має кілька глибоководних портів на Чорному морі, але вони розраховані на експорт. Тому металургам буде важко імпортувати вугілля. Крім того, це підвищить собівартість металургії. Найбільш вірогідними альтернативними джерелами постачання є Сполучені Штати та африканські країни, включно з Південною Африкою. 

В Україні за січень-серпень 2024 року виробили понад 4,3 мільйона тонн сталевого прокату, з яких 66% експортували. За даними профспілки металургів, на країни ЄС припадало 72% обсягу експорту.

Що відомо про шахту біля Покровська?

Шахтоуправління «Покровське» створили у 1990 році. Це найбільше підприємство в Україні та одне з найбільших у Східній Європі з видобутку коксівного вугілля, повідомляють на сайті компанії. 

Промислові запаси вугілля становлять 200 мільйонів тонн, термін розробки — понад 40 років.

Ситуація на Покровському напрямку

Покровський напрямок залишається одним з найгарячіших, щодня там відбуваються десятки атак росіян. На початку жовтня у Покровській МВА повідомляли, що російська армія вже за 7 кілометрів від міста.

У вересні місцева влада скасувала евакуаційні поїзди до Покровська. Найближчою відправною точкою для евакуації залізницею є місто Павлоград на Дніпропетровщині.

5 вересня головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський казав, що Сили оборони змогли зупинити просування російського війська на Покровському напрямку. Видання Forbes також підтвердило це, додавши, що Силам оборони України на тому напрямку вдається проводити локальні контратаки.

Президент Володимир Зеленський натомість казав, що не хоче завчасно робити заяви про стабілізацію фронту біля Покровська.