Вимушений відступ чи продумана стратегія? Що відбувається на Покровському напрямку

Вимушений відступ чи продумана стратегія? Що відбувається на Покровському напрямку
hromadske

Найзапекліша частина фронту сьогодні — Покровський напрямок. Ворог узяв собі за мету захопити одне з ключових міст Донецької області й зараз перебуває приблизно за 10 км від нього. 

Доки з Покровська та сусідніх населених пунктів вимушено евакуюють жителів, вісім бригад щосили намагаються давати відсіч росіянам. 

Чому Покровськ став новою ціллю росії, що про ситуацію на цьому напрямку кажуть у бригадах та чи вдасться росії досягнути мети — у матеріалі hromadske.

Покровськ під прицілом

Покровський напрямок залишається найгарячішим на фронті останніми тижнями через активне просування росіян.

Для розуміння: з-поміж 146 бойових зіткнень, які відбулися на фронті протягом 25 серпня, майже третина — саме на Покровському напрямку. 

За даними Генштабу ЗСУ, росіяни наступали в бік Сухої Балки, Воздвиженки, Новоолександрівки, Зеленого Поля, Миролюбівки, Калинового, Маринівки та Новогродівки. 

Аналітики проєкту Deep State 26 серпня щодо Покровського напрямку відзначили просування ворога біля Новоторецького, Михайлівки, Яснобродівки, а також у Костянтинівці, Залізному та Новогродівці.

росіяни дуже близько, наголошує hromadske військовий експерт Павло Нарожний, — у Покровськ можуть долітати FPV-дрони ворога, а також ствольна та реактивна артилерія.

Днями з Покровська й низки сусідніх населених пунктів оголосили примусову евакуацію сімей з дітьми. Низка дитячих закладів, за інформацією hromadske, за останні кілька днів припинила роботу в Покровську.

Ситуація на Покровському напрямку станом на ранок 26 серпняhromadske

Відступ чи стратегія?

​​Покровський напрямок нині захищають 25 ОМБр, 31 ОМБр, 47 ОМБр, 59 ОМБр, 68 ОЄБр, 71 ОЄБр, 110 ОМБр та 151 ОМБр. У 110 бригаді hromadske зазначили, що ворог не полишає спроб підійти до Покровська. росіяни тиснуть піхотою, використовують багато дронів.

Про активність ворога говорять й у 59 бригаді. Офіцер Сергій Цехоцький сказав hromadske, що росіяни вже другий тиждень активно рвуться в напрямку Покровська, водночас атакують з різних боків і постійно кидають у бій нову піхоту.

Тривалий час ворог практично не використовував бронетехніку на нашому напрямку, безпосередньо нашої бригади. Але от днями пішов з нею в районі Красногорівки. То ми знищили два танки Т-72 і дві одиниці БМП. Сергій Цехоцький, офіцер 59 окремої мотопіхотної бригади імені Якова Гандзюка

«У них більше боєприпасів, більше людей», — пояснював hromadske причини стрімких просувань росіян Михайло, військовий 68 окремої бригади. Дронів на цьому напрямку так багато, що українські військові відмовляються від звичної логістики й на позиції заїжджають мопедами, а не авто.

Днями в Deep State повідомили, що росія захопила Комишівку, Завітне та Новожеланне. У 59 бригаді відхід ЗСУ від позицій пояснюють так: «Це не обов'язково, що ми просто закинули або в нас немає ресурсу, і тому ми просто відступаємо. Є Генеральний штаб, який планує операції, тож це може бути як наш відхід на якісь позиції, так і військова операція».

Цехоцький додає, що ЗСУ, можливо, доводиться на певний час поступатися територіями, однак коли ворог буде цього найменш очікувати, «ця мишоловка може захлопнутися».

Курська операція мала короткочасний вплив на Покровський напрямок — певні підрозділи росіян передислоковували. Хоча кількість штурмів на напрямку, за який відповідає 59 бригада, та кількість скидів дронів не зменшилися. Ба більше, незабаром ворог, навпаки, посилив свій наступ у бік Покровська.

«Українське командування по-різному пояснює наступ росіян [у бік Покровська]. Дехто каже, що снарядів не вистачає, а ворог пускає в десять разів більше. Інші вказують на російську тактику — невеликі атаки піхоти, керовані бомби, нові види електронної боротьби. Але, схоже, в основі краху лежить виснаження та проблеми з живою силою», — йдеться у статті Economist.

hromadske

Ціль ворога — не сам Покровськ?

Автори Economist припускають, що росія розглядає захоплення Покровська як стратегічну мету, яка відкриває плацдарм для наступу на Дніпро та Запоріжжя.

Натомість військовий експерт Павло Нарожний вважає, що просування росіян на Покровському напрямку повʼязане зі спробами обрізати лінії постачання на Часів Яр.

Часів Яр — це наступний населений пункт за Бахмутом, який вони вже окупували. А за Часів Яр вони б'ються вже приблизно пів року. Біля нього розташований канал, у якому немає води, але який працює як укріплення. Крім того, сам Часів Яр розташований на підвищенні, тобто його штурмувати важко. Вони там поклали величезну кількість людей і взяти його не можуть. І тому пішли своїми стандартним шляхом — обрізати лінії постачання.Павло Нарожний, військовий експерт

Якщо росіянам таки вдасться досягти цієї мети, тоді в українських бійців, які захищають Часів Яр, «почнуться великі проблеми, і це питання часу», вважає військовий експерт. 

Водночас заспокоює: прикладів, коли росіяни дуже довго й не завжди успішно штурмували міста, було багато, і про втрату Покровська говорити «дуже зарано». За найбільш песимістичним сценарієм ворогу на захоплення Покровська знадобиться декілька місяців.

Оптимізму додає і верховний головнокомандувач. У відеозверненні 21 серпня Володимир Зеленський запевнив, що військове керівництво розуміє кроки ворога на Покровському напрямку і посилюється.

«Проведено перевірку щодо забезпечення снарядами. І дуже важливо, щоб партнери реально виконували зобов’язання. Щодо кожного пакета, щодо всіх наших домовленостей. Це фундаментально для оборони», — заявив він.

Офіцер Сергій Цехоцький вважає, що мета росії — захопити певну територію, аби «в путіна був карт-бланш перед своєю аудиторією, що цілі СВО досягнуті». Він переконаний, що у стратегічному плані росіяни більше нічого не зможуть досягнути. 

Твоя підтримка допомагає нам не зупинятися

Підтримати