США надіслали Україні оновлений варіант угоди про корисні копалини — Axios
Адміністрація президента США Дональда Трампа передала Україні «покращений» варіант угоди про видобуток корисних копалин, який враховує «деякі занепокоєння» Києва.
Про це пише Axios з посиланням на п’ять джерел, зокрема посадовців з України та США.
Співрозмовники видання з обох боків зазначили, що тепер угода має більш імовірний вигляд. Як зазначало одне з джерел, оновлений проєкт містить «суттєві покращення», і він «відповідає українському законодавству».
Інше джерело повідомило, що були вилучені деякі пункти, що викликали занепокоєння України, зокрема те, що угода перебуватиме під юрисдикцією суду Нью-Йорка.
Також одне з джерел розповіло Axios, що кілька помічників президента України Володимира Зеленського заохочують його підписати оновлену пропозицію, щоб уникнути подальшої конфронтації з Трампом.
Нагадаємо, раніше радник президента США з нацбезпеки Майк Волц порадив Україні «збавити тон» і підписати угоду про корисні копалини. За його словами, цей документ «дає справді унікальну історичну можливість мати США як співінвестора в українські економіку, ресурси, а також як партнера».
Що за угода?
Дональд Трамп оголосив, що хоче укласти з Києвом угоду, за якою Україна постачатиме Сполученим Штатам потрібні для електроніки рідкісноземельні мінерали в обмін на американську допомогу.
Володимир Зеленський запевнив, що Україна відкрита до американських інвестицій. Він також зазначив, що обговорював таку угоду з Трампом ще у вересні 2024 року, а після вніс її у свій План перемоги як один із пунктів.
За даними ЗМІ, США захотіли отримати право на 50% запасів корисних копалин в Україні.
Однак Зеленський не підписав цієї угоди, пояснивши, що документ не відповідав українським інтересам. Зокрема, він не містив гарантій безпеки та був «надто зосереджений на інтересах США». У Білому домі назвали відмову Зеленського «недалекоглядною».
Згодом Трамп заявив, що Україні потрібно провести вибори, оскільки глава української держави Володимир Зеленський буцімто має лише 4% рейтингу підтримки.
У відповідь Зеленський покликався на останні дані опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), згідно з якими станом на першу половину лютого 2025 року йому довіряють 57% українців.
На думку українського президента, дані про 4% — це російська дезінформація, а Трамп, «на жаль, живе в цьому дезінформаційному просторі».
Натомість Трамп знову розкритикував президента України, заявивши, що той відмовляється провести вибори.
А Майк Волц заявив про те, що США заслуговують на «відшкодування своїх інвестицій», а не на «ескалацію риторики» та «дивний спротив» з боку України.