Радник Трампа закликав Україну «збавити тон» і погодитися на угоду щодо корисних копалин

Майк Волц на щорічному саміті Concordia в Нью-Йорку, 23 вересня 2024 року
Майк Волц на щорічному саміті Concordia в Нью-Йорку, 23 вересня 2024 рокуJohn Nacion / Getty Images

Радник президента США з нацбезпеки Майк Волц заявив, що Києву потрібно «збавити тон» і підписати угоду про корисні копалини, яку президент України Володимир Зеленський відмовився підписувати.

Про це він сказав в етері телеканалу Fox News.

За його словами, у Білому домі США розчаровані тим, що Україна не підписала угоди, яка «дає справді унікальну історичну можливість мати США як співінвестора в українські економіку, ресурси, а також як партнера».

Волц каже, що цей спосіб став би «найкращою гарантією безпеки з тих, які вони (українці — ред.) хочуть».

«Враховуючи те, що Америка зробила для України, їм потрібно збавити тон, уважно подивитись і підписати цю угоду», — казав Волц.

Посадовець наголосив, що США зробили багато для безпеки України, і зараз хочуть «змінити природу допомоги». На його думку, це не може когось ображати.

«Президент готовий підвести цю війну до кінця», — наголосив він.

Зазначимо, що міністр фінансів США Скотт Бессент вважає, що президент України завадив здійсненню «вишуканого плану» американського президента Дональда Трампа, не підписавши угоду про українські надра.

Що за угода?

Дональд Трамп оголосив, що хоче укласти з Києвом угоду, за якою Україна постачатиме Сполученим Штатам потрібні для електроніки рідкісноземельні мінерали в обмін на американську допомогу.

Президент України Володимир Зеленський запевнив, що Україна відкрита до американських інвестицій. Він зазначив, що обговорював таку угоду з Трампом ще у вересні 2024 року, а після вніс її у свій План перемоги як один із пунктів.

За даними ЗМІ, США захотіли отримати право на 50% запасів корисних копалин в Україні. 

Однак Зеленський не підписав цієї угоди, пояснивши, що документ не відповідав українським інтересам. Зокрема, не містив гарантії безпеки та був «надто зосереджений на інтересах США». У Білому домі назвали відмову Зеленського «недалекоглядною».

Згодом Трамп заявив, що Україні потрібно провести вибори, оскільки глава української держави Володимир Зеленський буцімто має лише 4% рейтингу підтримки.

У відповідь Зеленський послався на останні дані опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), згідно з якими, станом на першу половину лютого 2025 року, йому довіряють 57% українців.

На думку українського президента, дані про 4% — це російська дезінформація, а Трамп, «на жаль, живе в цьому дезінформаційному просторі».

Натомість Трамп знову розкритикував президента України, заявивши, що той відмовляється провести вибори.