Зеленський про угоду із США: Є три юридичні компанії, які готові представляти Україну
Під час перемовин із США щодо угоди про корисні копалини інтереси України представлятиме юридична компанія. Зараз є три претенденти.
Про це президент України Володимир Зеленський розповів під час брифінгу 4 квітня.
За його словами, усі компанії, які погодились співпрацювати, компетентні. На початку наступного тижня (7-13 квітня) буде визначено, яка сама компанія представлятиме інтереси України, зазначив глава держави.
«Наступного тижня в мене буде велика зустріч із командою, де мені представлять усі пункти, що задовольняють нас або які будуть відображати справедливість в угоді, на нашу думку», — заявив Зеленський.
Він наголосив, Україна бачить в угоді лише «партнерські кроки». За словами президента, після зустрічі наступного тижня буде сформована технічна команда для відрядження. Водночас сам він поки що не планує візиту до США.
Що відомо про угоду?
Україна та США попередньо домовилися підписати угоду про спільний видобуток українських корисних копалин.
Згідно з домовленостями, ідеться про створення спільного Інвестиційного фонду, який наповнюватимуть із 50% усіх надходжень, отриманих від майбутньої монетизації природних активів України. В уряді України казали, що кошти мали б піти на відбудову. Як саме працюватиме такий фонд та інші деталі, делегації сторін іще мають погодити в окремій угоді.
У березні стало відомо, що президент США Дональд Трамп хоче змінити угоду про корисні копалини на «більшу й кращу». За даними медіа, адміністрація Трампа хотіла просунути нові умови, включивши контроль США над українськими атомними електростанціями.
Президент України Володимир Зеленський зазначав, що кінцевої версії угоди ще немає, і поскаржився, що умови постійно змінюються.
«І начебто ми вже домовилися, що буде рамкова угода, а потім — повна. Зараз США пропонують одразу укласти повну угоду. Це потребує детального вивчення», — сказав він.
Народний депутат Ярослав Железняк заявив, що читав новий варіант угоди, де американці пропонують, аби більшість в управлінні фондом становили представники США (3 з 5 членів). Усі нові інвестпроєкти спочатку пропонуються американській стороні, та будь-які зміни відбуваються за домовленістю з американською стороною.
За даними Железняка, у тексті немає пунктів про АЕС та порти, йдеться про видобуток державних і приватних компаній. Але також немає гарантій безпеки від США.