Адвокат інкасаторів «Ощадбанку» вимагає арешту Орбана у справі «українського золотого конвою»

Угорський адвокат Лорант Горват, який представляє інтереси інкасаторів «Ощадбанку» пропонує одночасно з висуненням підозри взяти під варту колишнього прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана та інших експосадовців.

Про це дізналося видання 24.hu, цитує портал 444.

У клопотанні Горват звинувачує Орбана, а також колишнього керівника Центру боротьби з тероризмом Яноша Гайду, колишнього державного секретаря, який відповідав за нагляд за службами національної безпеки, Орша Фаркаша та ексзаступника керівника з кримінальних і правоохоронних питань податково-митної служби Тамаша Деметера в семи злочинних епізодах.

Серед них — незаконне позбавлення волі, вчинене з підступних мотивів і з катуванням потерпілого та злочин катування з метою отримання зізнання.

У своєму обґрунтуванні адвокат посилається на «інформацію, опубліковану в пресі» — йдеться про прокурорський документ, який нещодавно отримало видання 444. У ньому нібито йшлося про необхідність перевірити причетність Орбана та інших експосадовців до справи українських інкасаторів та допитати їх.

Горват зазначає, що розслідування мало з’ясувати, чи заходи проти українських інкасаторів ґрунтувалися на реальних і законних підставах кримінального процесу, «чи фактичною метою дій органів було забезпечення політичних, зовнішньополітичних або урядових інтересів».

«[…] якщо позбавлення волі, затримання, допит, утримання під вартою або видворення з країни не відбувалися на підставах, передбачених кримінально-процесуальним законом, а були виконанням заздалегідь ухваленого політичного чи адміністративного рішення, тоді був злочин незаконного позбавлення волі згідно зі статтею 304 Кримінального кодексу», — додає він.

На його думку, щодо згаданих чотирьох людей «обґрунтовано виникає ризик перешкоджання успішному проведенню кримінального провадження», а тому це «може виправдати застосування затримання, а також — залежно від конкретних даних, встановлених під час розслідування — подання клопотання про взяття під варту».

Затримання інкасаторів «Ощадбанку» в Угорщині

5 березня «Ощадбанк» повідомив, що два автомобілі його інкасаторської служби із сімома працівниками «були безпідставно затримані» в Угорщині. У машинах везли 40 мільйонів доларів, 35 мільйонів євро й 9 кілограмів золота.

Податкова й митна служби Угорщини заявили, що підставою для затримання сімох українців стала підозра у відмиванні грошей — операцію там назвали «Українським золотим конвоєм». 

Водночас «Ощадбанк» запевнив, що вантаж було оформлено згідно з міжнародними правилами перевезень і чинними європейськими митними процедурами. Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга заявив, що «Угорщина фактично взяла заручників і викрала гроші». 

Лише ввечері 6 березня Угорщина звільнила всіх сімох працівників «Ощадбанку», а 12 березня банку повернули два затримані інкасаторські авто — спершу без грошей та цінностей. Повернули їх уже після зміни влади в Угорщині.

У червні вийшло журналістське розслідування, у якому йшлося, що затримання інкасаторів «Ощадбанку», було особистим рішенням Орбана, який хотів помститися Україні за перебої з постачанням нафти через трубопровід «Дружба». Генеральна прокуратура Угорщини відкинула це.