Україна засудила силовий розгін протесту у Тбілісі: згортання демократичних процесів на догоду москві
Міністерство закордонних справ України засудило застосування сили проти мирної акції протесту у Тбілісі.
Про це йдеться в заяві міністерства.
Там назвали загострення внутрішньополітичної ситуації в Грузії наслідком численних порушень на парламентських виборах 26 жовтня. Україна закликала розслідувати всі зафіксовані міжнародними спостерігачами порушення та притягнути винних до відповідальності.
Окрім того, Україна «розчарована» рішенням уряду Грузії призупинити до 2028 року переговори про вступ до ЄС.
«Це рішення, як і застосування сили проти мирної акції протесту, є свідченням згортання демократичних процесів у країні на догоду москві. Не дарма керівництво Грузії вже отримало публічну похвалу від кремля за дії всупереч європейському вибору власного народу», — йдеться у заяві.
МЗС закликало уряд Грузії поважати прагнення переважної більшості грузинського народу бути частиною вільної та демократичної Європи; повернутися до виконання всіх реформ, необхідних для набуття країною членства в ЄС; поважати право громадян Грузії на мирний протест та утримуватися від насильства й провокацій.
Що відбувається у Грузії?
Грузинська опозиція не визнає результатів парламентських виборів, де перемогла партія «Грузинська мрія». Міжнародні спостерігачі відзначили, що голосування було затьмарене нерівними умовами, тиском і напругою. Грузинські правоохоронці відкрили 47 кримінальних справ щодо ймовірних злочинів, повʼязаних із парламентськими виборами. Зокрема, обвинувачення висунули двом підозрюваним, які вкинули цілу пачку бюлетенів до урни на одній із дільниць.
Європарламент не визнав результати парламентських виборів у Грузії і вимагає провести нові. Проте Тбіліський суд відхилив усі позови опозиційних політсил та громадських організацій, які вимагали визнати недійсними підсумкові протоколи окружних комісій.
Опозиційні партії Грузії оголосили про безстроковий вуличний протест із вимогою провести нові парламентські вибори.
Тим часом «Грузинська мрія» одноосібно затвердила новий парламент, призначила дату виборів президента, висунула свого кандидата та оголосила про відмову від переговорів про вступ у ЄС до 2028 року.
Останнє рішення розпалило нову хвилю протестів, які обернулися сутичками. На світанку 29 грудня грузинські спецпризначенці жорстко розігнали протест під парламентом, десятки людей, зокрема журналістів і політиків, було побито й затримано.