Спотворював реальність, дякував Маскові та заявив, що «Америка повернулася». Реакція світової преси на виступ Трампа в Конгресі
Американське громадянство за 5 мільйонів доларів, а бідні злочинці Америці не потрібні. Американським дітям змінюють стать без дозволу батьків. Мешканці Гренландії стануть найбагатшими людьми у світі, якщо острів приєднається до США. Це лише частинка заяв із промови президента Дональда Трампа до Конгресу.
Загалом сто хвилин виступу конгресмени переривали оплесками понад сто разів!
Як часто Трамп перекручував факти та що пообіцяв Україні? Читайте в огляді світової преси.
CNN. «Численні неправдиві заяви Трампа»
Американський телеканал CNN проаналізував виступ Дональда Трампа в Конгресі й нарахував щонайменше 18 пунктів, які «спотворюють реальність або не відповідають дійсності».
Промова Дональда Трампа перед конгресменами стала найдовшим зверненням американського президента в історії таких виступів у Конгресі. Виступ Трампа тривав близько однієї години й сорока хвилин. Президент США зробив «численні неправдиві й оманливі заяви» у своїй промові у вівторок, 4 березня, на спільному засіданні Конгресу, зазначає CNN. Ці неправдиві заяви стосувалися різних тем, включно з економікою, кліматом, імміграцією, американською допомогою Україні тощо.
«Сполучені Штати дали Україні 350 мільярдів доларів американських платників податків. Це неподобство. Це все одно, що відібрати цукерку у власної дитини й віддати її чужій. Водночас Європа надала Україні лише 100 мільярдів доларів допомоги», — Трамп укотре повторив свою неправдиву тезу про те, що США витратили 350 мільярдів доларів на допомогу Україні. Однак такі числа не відповідають дійсності, наголосило CNN.
За даними Кільського інституту світової економіки, німецького аналітичного центру, який ретельно відстежує допомогу Україні під час повномасштабного вторгнення росії, Європа — Європейський Союз та окремі європейські країни — колективно виділили набагато більше військової, фінансової та гуманітарної допомоги Україні, ніж Сполучені Штати. До грудня 2024 року Європа надала Україні близько 263 мільярдів доларів, а США — близько 126 мільярдів, нагадали американцям журналісти CNN.
США мали невелику перевагу в одній конкретній категорії — військовій допомозі, виділивши близько 68 мільярдів доларів, якщо порівняти з приблизно 66 мільярдами доларів від Європи. Але навіть це й близько не було схоже на гігантську прірву, про яку говорив Трамп.
Можна отримати різні суми, використовуючи різноманітні методології підрахунку, але для числа Трампа у 350 мільярдів доларів немає ніякого очевидного підґрунтя, зазначило CNN. Генеральний інспектор уряду США, який здійснює нагляд за наданням допомоги Україні, повідомляє на своєму вебсайті, що з початку повномасштабного вторгнення США виділили майже 183 мільярди доларів на підтримку Україні (до грудня 2024 року). Близько 83 мільярдів доларів із цієї суми було фактично виплачено на замовлення виробництва зброї на американських підприємствах або для компенсації іншим країнам за надання озброєнь Україні.
Guardian. «Трамп пом’якшує тон щодо Зеленського, але повторює погрозу захопити Гренландію»
Під час промови в Конгресі президент Трамп заявив, що отримав листа від Володимира Зеленського й «високо оцінив жест лідера України на підтримку мирних переговорів», пише британське видання Guardian.
Водночас Трамп озвучив, що США «отримають Гренландію так чи так», що змушує помітно нервувати Данію, до складу якої на правах широкої автономії входить цей найбільший у світі острів.
Трамп розпочав свою промову словами «Америка повернулася», що викликало бурхливі оплески конгресменів від республіканської партії. Демократи залишилися мовчки сидіти на своїх місцях. Фактично цього вечора Конгрес було поділено навпіл, пише Guardian.
Коли черга дійшла до України, Трамп заявив, що в день свого виступу в Конгресі отримав «важливого листа від президента України Зеленського». Трамп вирішив процитувати фрагмент із листа українського президента перед конгресменами, сказавши: «Україна готова сісти за стіл переговорів якомога швидше, щоб наблизити тривалий мир. Ніхто не хоче миру більше, ніж українці». Це добрий сигнал для України після провальної зустрічі Зеленського з Трампом у Вашингтоні та на тлі чуток про повне зупинення американської військової допомоги Україні, пише Guardian.
Politico. «Ставлення Трампа до Зеленського вже не таке жорстке»
Під час свого виступу в Конгресі Трамп заявив, що високо оцінює зусилля Зеленського сприяти припиненню війни з росією, пише американське видання Politico.
Дональд Трамп сигналізував про готовність до зближення з Володимиром Зеленським, заявивши, що готовий повернутися до підписання угоди про корисні копалини з Україною.
«Я ціную, що він надіслав цього листа — я отримав його нещодавно. Одночасно ми провели серйозні дискусії з росією та отримали сильні сигнали про те, що вони готові до миру. Хіба це не чудово? Настав час зупинити це божевілля. Час зупинити вбивства й цю безглузду війну. Якщо ви хочете покласти край війнам, ви повинні говорити з обома сторонами конфлікту», — сказав Трамп у виступі в Конгресі.
Заява Трампа є кроком до пом’якшення його позиції щодо Зеленського, стосунки з яким значно погіршилися після скандальної сутички в Овальному кабінеті, що відбулася минулого тижня, зазначає Politico.
Протягом кількох тижнів Трамп висловлювався про Україну жорсткіше, ніж про росію, попри те, що саме москва вторглася на територію свого сусіда. У відповідь кремль похвалив адміністрацію Трампа й заявив, що бачення Сполучених Штатів тепер значною мірою збігається з його власним. Якою буде позиція Трампа щодо росії на тлі можливого зближення з Україною, достеменно невідомо, пише Politico.
Reuters. «Трамп заявив, що Україна готова до переговорів, а росія готова до миру»
Очікувалося, що Дональд Трамп окреслить свої плани щодо України і росії у виступі перед Конгресом. Утім американський президент не розкрив жодних подробиць щодо того, як він планує покласти край найбільшому конфлікту у Європі із часів Другої світової війни, зазначає британське агентство новин Reuters.
Трамп заявив, що Україна готова підписати угоду зі США щодо видобутку корисних копалин, яка, на думку Вашингтона, має вирішальне значення для забезпечення подальшої американської підтримки для оборони України. Чотири джерела повідомили Reuters, що адміністрація Трампа та Україна планують підписати угоду в обмін на військову допомогу, яку Трамп призупинив.
Проте під час виступу в Конгресі Трамп не надав додаткових подробиць щодо угоди про видобуток корисних копалин, залишивши її долю незрозумілою. Уже після виступу американського президента в Конгресі міністр фінансів США Скотт Бессент заявив телеканалові Fox News, що підписання угоди «не планується».
Якщо Сполучені Штати підпишуть угоду про корисні копалини з Україною, це може стати початком перезавантаження відносин між двома країнами після того, як минулого тижня Трамп і Зеленський публічно посварилися в Овальному кабінеті, а Вашингтон, імовірно, на деякий час припинив постачати зброю Києву, пише Reuters.
У москві заявили, що припинення американської військової допомоги Україні є найкращим можливим кроком до миру, хоча кремль чекає на підтвердження цього кроку з боку Трампа. Американські демократи підняли шум через різкий поворот Трампа в бік росії та навіть погрожували зірвати виступ американського президента у Конгресі. А втім, виступ Трампа минув без ексцесів, відзначають журналісти Reuters.
Le Monde. «Трамп відзначає “шокову терапію” перших тижнів свого президентства в безкомпромісній промові перед Конгресом»
У виступі перед Конгресом американський президент детально зупинився на внутрішніх питаннях, привітавши зусилля бізнесмена Ілона Маска щодо скорочення видатків федерального бюджету, але мало говорив про зовнішню політику, пише французька газета Le Monde.
Промова була «нескінченною», аж до того, що підірвала ентузіазм республіканських членів Конгресу, які зазвичай швидко вставали й аплодували спікерові, зазначає Le Monde. Дональд Трамп помпезно підтвердив своє беззаперечне домінування на політичній сцені Сполучених Штатів на цю мить. «Америка повернулася», — заявив він із самого початку — тими самими словами, що й Джо Байден, коли той вступив на посаду 2021 року. Вочевидь, ці двоє президентів не мали на увазі одну й ту саму країну, а також не мали однакового бачення її ролі у світових справах, зазначає Le Monde.
«За останні шість тижнів я підписав майже 100 президентських указів і понад 400 виконавчих розпоряджень, що є абсолютним рекордом. Я роблю це для відновлення здорового глузду, безпеки, оптимізму й багатства в нашій чудовій країні. Люди обрали мене для виконання цієї роботи, і я її виконаю. Насправді багато хто заявив, що перший місяць нашого президентства є найуспішнішим в історії нашої нації», — сказав Трамп у Конгресі.
Конгресмени від Демократичної партії зустріли такі слова іронічними посмішками. Не всі в Америці в захваті від того, що робить Дональд Трамп першими тижнями свого другого терміну на президентській посаді. Ніякі пафосні виступи не зможуть змінити реальності, підсумовує Le Monde.