У ЦПД заперечили, що США виключили з переговорів питання про повернення українських кордонів
У Центрі протидії дезінформації заперечили, що США нібито виключили з переговорного процесу повернення України до кордонів 2014 чи 2022 років.
Про це повідомили у ЦПД при РНБО.
Журналіст Sky News повідомив, що американські посадовці начебто «не хочуть чути» про будь-які запити України про повернення до своїх кордонів 2014 чи 2022 року.
Натомість у Центрі протидії дезінформації зазначили: це питання у переговорах не порушували взагалі.
Нагадаємо, що сьогодні, 11 березня, у місті Джидда в Саудівській Аравії почалися переговори високопоставлених представників України та США.
З українського боку в зустрічі беруть участь керівник Офісу президента Андрій Єрмак, міністр закордонних справ Андрій Сибіга, міністр оборони Рустем Умєров та заступник Єрмака Павло Паліса.
За даними ЗМІ, США планують використати зустріч з українською делегацією в Саудівській Аравії цього тижня, щоб частково визначити, чи готовий Київ піти на поступки росії для припинення війни.
Територіальні поступки з боку України
У червні 2024 року напередодні першого Саміту миру у Швейцарії глава рф володимир путін оголосив нові пропозиції щодо «мирного врегулювання» війни проти України. Зокрема, він вимагав відмови Києва від вступу в НАТО та визнання на міжнародному рівні Донецької, Луганської, Запорізької, Херсонської областей і Криму російськими територіями.
На тлі обговорення такої можливості Київський міжнародний інститут соціології дослідив, скільки українців готові йти на територіальні поступки на користь рф. Так, у травні 2024 року таких було 32%.
Президент України Володимир Зеленський у контексті переговорів з росією та вступу країни в НАТО підкреслював, що Україна ніколи не віддасть свої території в обмін на «будь-який статус». Він називав «абсолютним божевіллям» пропозиції поступитися землями заради можливого припинення війни.
Ще в серпні 2023 року Верховна Рада законодавчо закріпила, що будь-які територіальні поступки заради припинення війни є неприпустимими.
У жовтні 2024 року Зеленський заявляв, що Україні потрібен мир без торгівлі територіями та суверенітетом. «Україні потрібен мир — справжній, справедливий — та гарантований захист від війни. Це можливо тільки на сильних позиціях. І тільки тоді, коли і наш народ, і наші партнери справді обʼєднані», — зазначав глава держави.
Натомість вже у березні 2025 року радник із питань національної безпеки США Майк Волц зауважив: заради мирної угоди москві доведеться погодитися на гарантії безпеки для України від європейців, а Києву — піти на територіальні поступки.
Про це говорив і спеціальний представник президента США з питань України та росії Кіт Келлог. Він припускав, що Україна може укласти угоду, в якій будуть зафіксовані територіальні втрати без офіційного визнання, що ці землі стали російськими.
А міністр оборони США Піт Гегсет заявляв, що неможливість повернення України до кордонів станом на 2014 рік не є поступкою російському лідерові володимиру путіну, а нібито вказує на реалізм.
7 березня речник МЗС України Георгій Тихий на брифінгу зазначив, що офіційних пропозицій від США щодо територіальних поступок не було.