Переговори у Джидді: Київ готовий до перемир’я, Вашингтон підтримує, москва мовчить
Перша зустріч на високому рівні між українською та американською делегаціями після сварки Зеленського з Трампом у Білому домі може не сподобатися кремлю. Сполучені Штати погодилися розблокувати військову допомогу та обмін розвідданими з Україною.
Українці приїхали до Саудівської Аравії з пропозицією часткового перемир’я на морі та в небі. Вашингтон підтримав план Києва й запропонував повне припинення вогню на 30 днів. Тепер справа за росією, яка досі не виявляла ніякого інтересу до миру й перекладала відповідальність за продовження війни на Україну.
Якою буде реакція москви на мирні пропозиції Києва й Вашингтона та чи стало перемир’я ближчим — читайте в матеріалі hromadske.
Дипломатична контратака Києва
У вівторок, 11 березня, об 11 годині ранку в готелі «Ріц-Карлтон» у Джидді розпочалися переговори між українською та американською делегаціями, що тривали до пізнього вечора. Результати перемовин можна впевнено назвати дипломатичною перемогою України. Київ зробив усе можливе, щоб продемонструвати Вашингтону свою готовність до конструктивного діалогу.
Українську сторону на переговорах представляли керівник Офісу президента Андрій Єрмак, міністр закордонних справ Андрій Сибіга та міністр оборони Рустем Умеров. Зі Сполучених Штатів до Саудівської Аравії прибули державний секретар Марко Рубіо та радник президента США з питань національної безпеки Майк Волц.
Як згодом стало відомо із соцмереж Андрія Сибіги, він подарував Марко Рубіо, католику за віросповіданням, ікону Богородиці, виконану на ящику з-під набоїв. ЇЇ створив вроцлавський художник Губерт Кампа, який працює в Україні як волонтер з 2014 року.
Сам факт цієї зустрічі можна трактувати як важливий крок до нормалізації українсько-американських відносин після скандальних подій останніх тижнів — суперечки Зеленського з Трампом у Вашингтоні 28 лютого, зриву підписання угоди про видобуток корисних копалин, призупинення американської військової допомоги та обміну розвідданими між Україною і США.
Українські перемовники вирішили згладити гострі кути й одразу продемонструвати американським колегам важливість відносин із Вашингтоном. Американці запізнилися на кілька хвилин, але українці вже чекали їх за столом.
За даними американського видання Axios, Дональд Трамп був роздратований тим, що в лютому Володимир Зеленський прибув до Овального кабінету на зустріч із ним у світшоті. Зміни у дрескоді Андрія Єрмака, який, як і Андрій Сибіга, одягнув класичний костюм і краватку, одразу впали в очі у Джидді. Рустем Умеров був єдиним членом української делегації, який не зрадив стилю мілітарі й приїхав на переговори без костюма.
Після понад трьох годин обговорень за зачиненими дверима було оголошено перерву. Майк Волц вийшов у хол і сказав журналістам: «Ми наближаємося до мети».
Головною метою адміністрації Трампа було домовитися про припинення вогню якомога швидше. У Києві побоювалися, що перемир’я буде досягнуто коштом українських інтересів. Оскільки Дональд Трамп досі не висував росії жодних умов і тиснув лише на Україну, фраза Волца не додавала оптимізму.
Напередодні зустрічі в Джидді британська газета Guardian опублікувала колонку Андрія Єрмака, у якій він виклав три українські умови для перемир’я.
«По-перше, Україна має отримати гарантії безпеки, які зміцнять довіру до майбутньої угоди про припинення вогню. По-друге, європейці повинні діяти рішуче, щоб посилити й розширити санкції проти росії. І по-третє, Європа повинна конфіскувати заморожені російські активи, щоб забезпечити продовження й збільшення підтримки України», — зазначив Андрій Єрмак.
Керівник Офісу президента жодним словом не згадав про роль США в посиленні санкцій проти росії та наданні гарантій безпеки Україні. Саме словосполучення «гарантії безпеки» розлютило Дональда Трампа, коли Володимир Зеленський сказав йому про це під час їхньої скандальної зустрічі в Овальному кабінеті. Американський президент тоді відповів українському лідерові, що Київ не в тій позиції, щоб щось вимагати, і що в Зеленського буцімто «немає жодних козирів».
Тактика України ставить росію в незручне становище
Українська сторона явно намагалась показати американцям, що на тих ніхто не тисне й нічого від тих не вимагає. Коли Марко Рубіо та Майк Волц вийшли до преси після двох раундів переговорів, які тривали понад вісім годин, стало зрозуміло, що українська тактика спрацювала.
Марко Рубіо заявив, що Київ погодився на пропозицію Вашингтона припинити бойові дії на землі, у небі та на морі на 30 днів із можливістю подовження терміну перемир’я за обопільною згодою сторін. Коли журналіст CNN спитав, у який спосіб пропозиція України припинити взаємні атаки з повітря та на морі перетворилась на всеосяжне припинення вогню по всій лінії фронту, Марко Рубіо сказав: «Пріоритет номер один — припинити цю війну раз і назавжди. Ми зробили пропозицію, яку українці погодилися прийняти. Ми припинимо вогонь і негайно розпочнемо переговори про стійкий і тривалий мир, який відповідатиме інтересам України з погляду безпеки, і відкриє їхньому народові шлях до процвітання. Ми зробимо таку саму пропозицію росії. Сподіваюсь, вони скажуть миру так. М’яч тепер на їхній половині поля».
Варто зазначити, що українська пропозиція припинити атаки в повітрі та на морі народилася не в Києві. Вперше цей план озвучив президент Франції Емманюель Макрон 3 березня в інтерв’ю французькій газеті Le Figaro. Макрон запропонував росії і Україні припинити атаки на об’єкти енергетики й установити перемир’я в небі та на морі тривалістю в місяць. Згодом план французького президента підтримав і прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер.
Отже, можна стверджувати, що Київ запропонував Вашингтонові узгоджену з Європою позицію та дав можливість американцям внести корективи в цей план і видати його за свій. Важливим нюансом є заява Рубіо про те, що тепер саме від москви очікують дій, а Київ повністю поділяє бачення адміністрації Трампа щодо мирного врегулювання.
«Українці зробили конкретні кроки в напрямку миру. Якщо росія відмовиться від пропозиції припинити вогонь, то ми, на жаль, дізнаємося, хто є перешкодою на шляху до миру», — сказав Марко Рубіо.
Отже, Україні не просто вдалося повернутись у гру й нормалізувати відносини зі США. Київ перехопив дипломатичну ініціативу й тепер рухається в тандемі з Вашингтоном.
Ба більше, українці змогли переконати американців розблокувати військову допомогу нашій країні. Це підтвердив Майк Волтц, зазначивши, що рішення про поновлення американської військової допомоги Україні та обмін розвідданими набирає чинності негайно.
Ще одним питанням, щодо якого Київ і Вашингтон змогли дійти згоди, стала рамкова угода про видобуток корисних копалин. За словами Андрія Єрмака, Вашингтон дав принципову згоду на підписання цієї угоди. Однак поки що невідомо, коли сторони підпишуть документ.
Разом із тим, за інформацією журналістки Fox News Нани Саджая, під час переговорів у Джидді сторони не обговорювали проведення виборів в Україні або відставку президента Володимира Зеленського.
Європа готується відправити до України миротворчі сили
Майк Волц зазначив, що найближчими днями Марко Рубіо проінформує про результати українсько-американських переговорів держави G7 для вироблення спільної позиції. Волц анонсував візит спецпредставника США з питань Близького Сходу Стіва Віткоффа до Москви у четвер, 13 березня. Того самого дня до Вашингтона прибуде генеральний секретар НАТО Марк Рютте, який планує обговорити перспективи припинення вогню в Україні з Дональдом Трампом.
Президент Франції Емманюель Макрон, прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер і президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн підтримали домовленість Вашингтона й Києва. Прикметно, що всі троє повторили фразу Марко Рубіо про те, що «м’яч тепер на половині поля росії». Макрон заявив, що Європа зробить усе, щоб режим припинення вогню не було порушено і в Україні встановився стійкий мир, вочевидь, натякаючи на введення до нашої країни європейських військ.
Паралельно з українсько-американськими переговорами у Джидді в Парижі розпочався оборонно-стратегічний форум, у якому взяли участь воєначальники 30 європейських країн і країн НАТО. Сполучені Штати не отримали запрошення відвідати захід.
Цей форум засвідчив, що Європа готова діяти на випередження і більше не покладається на військову компоненту США в забезпеченні безпеки на європейському континенті. За даними британського інформаційного агентства Associated Press, однією із центральних тем форуму стало створення миротворчої місії для забезпечення миру в Україні.
Зеленський показав українські козирі
Дональд Трамп похвалив Київ за конструктивну позицію та анонсував розмову з російським лідером володимиром путіним «цього тижня». Президент США заявив, що «якщо все піде добре», припинення вогню можна очікувати найближчими днями.
«Україна погодилась на припинення вогню. Я сподіваюсь, що президент путін теж погодиться на це. Від 3 до 4 тисяч людей гинуть [в Україні] щотижня. Це не американці, це українські й російські солдати. Люди також гинуть у містах від вибухів. Ми хочемо зупинити цю війну. Я думаю, що припинення вогню дуже важливе. Якщо ми не зможемо переконати росію піти на це, війна триватиме, і люди продовжуватимуть гинути», — сказав Дональд Трамп американським журналістам.
Дональд Трамп не сказав, що робитиме Вашингтон у разі, якщо москва відмовиться від перемир’я. Американський президент не став погрожувати росії новими санкціями або обіцяти збільшити військову допомогу Україні. Відповідаючи на запитання журналіста про те, чи варто тепер очікувати нового візиту Володимира Зеленського до Білого дому, Дональд Трамп без вагань сказав: «Так. Однозначно».
Президент США жодним словом не згадав про атаку сотень українських безпілотників на російську територію, яка відбулася в ніч перед зустріччю української та американської делегацій у Саудівській Аравії. Ця атака стала не лише наймасованішим повітряним ударом по росії з початку повномасштабної війни, але й першою атакою на російську столицю за довгий час.
Україна продемонструвала, що призупинення американської допомоги не є перешкодою для болючих ударів углиб території агресора. Масована атака дронів стала наочною демонстрацією того, що Київ усе ж таки має свої козирі в рукаві та не торгує повітрям, коли пропонує припинити авіаудари.
Поки що москва не поспішає погоджуватися на пропозицію Києва й Вашингтона про припинення вогню без жодних умов. Однак динаміка останніх тижнів, коли Сполучені Штати звинувачували Україну в небажанні досягти миру, тепер кардинально змінилася. І вочевидь, не на користь росії.