Незалежні НАБУ та САП є важливими для шляху України до ЄС — єврокомісарка
Єврокомісарка з питань сусідства та розширення Март Кос наголосила, що незалежні антикорупційні органи, такі як НАБУ та САП, є важливим для вступу України в Євросоюз.
Про це вона написала в X.
Кос зазначила, що «серйозно стурбована» сьогоднішнім голосуванням у Верховній Раді. Нагадаємо, народні депутати шляхом внесення правок у законопроєкт, який готувався до другого читання, фактично нівелювали незалежність НАБУ та САП.
За даними парламентарів, президент Володимир Зеленський уже підписав відповідний документ (хоча офіційно про це не повідомлялося).
«Ліквідація ключових гарантій, що захищають незалежність НАБУ, є серйозним кроком назад. Незалежні органи, такі як НАБУ та САП, є важливими для шляху України до ЄС. Верховенство права залишається в самому центрі переговорів про вступ до ЄС», — наголосила Марта Кос.
Що відбувається з НАБУ та САП?
Верховна Рада 22 липня ухвалила законопроєкт, за яким два незалежні антикорупційні органи — Національне антикорупційне бюро (НАБУ) та Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) — стають підпорядкованими генпрокурору України.
НАБУ та САП були створені після Революції Гідності як незалежні органи саме для того, щоб боротися з корупцією серед високопосадовців, зокрема експрезидентів, народних депутатів, суддів, урядовців та прокурорів. Їх створення було вимогою міжнародних партнерів.
Керівники цих двох інституцій закликали Зеленського ветувати пропозиції депутатів, адже це вони означали б «кінець незалежної роботи» НАБУ та САП. А представники опозиції в парламенті наголошували: наявність незалежних антикорупційних органів — це те, завдяки чому України отримує міжнародну підтримку.
Законодавчі зміни щодо НАБУ та САП відбулися після масових обшуків в цих органах. Деяким з працівників НАБУ закидають державну зраду, пособництво росії та співпрацю з олігархами.