Що таке «успішний успіх»? І в чому його шкода
Мені 22 і я нічого не досяг. Більшість моїх знайомих уже запустили свій бізнес, який став успішним за лічені тижні, купили дім, створили сім'ю і часто фотографуються на Мальдівах. Що зі мною не так?
Чому вони всі такі успішні, все встигають, мають «ідеальне життя», а я ніяк не можу себе змусити все це робити? Може пошукати якісь курси на кшталт: «Як досягти успіху і заробити свій перший мільйон за тиждень»?
Тема «успішного успіху» зараз актуальна, як ніколи раніше. З бурхливим розвитком інформаційних технологій темп нашого життя дуже змінився, ми відчуваємо на собі постійний тиск через популярність божевільних графіків роботи, заборону на відпочинок та моду на «ідеальну ідеальність» у всіх сферах нашого життя.
Зараз ми набагато частіше порівнюємо себе з іншими, женемося за ілюзійними ідеалами, потрапляємо в пастку гонитви за успіхом, часто не підозрюючи й навіть не аналізуючи, для чого це нам потрібно, чи насправді ми цього хочемо? Тут варто зупинитись і трохи проаналізувати цю тему.
Звідки це береться?
- Соціальні очікування. Якщо подивитися на соцмережі, наприклад Instagram, Facebook, TikTok, можна помітити таку сучасну тенденцію, як прагнення до ідеальної, «випрасуваної» картинки. Більшість із нас звикли публікувати в соцмережах ідеальні фотографії, на яких немає нічого «зайвого»: відсутність зморшок, корекція фігури в різних застосунках, ідеальний задній фон. Ми ділимося лише позитивною інформацією про себе. Показуємо тільки свої злети й досягнення. Але ж реальність трохи інша, чи не так?
- Чому 9, а не 10? Сприйняття себе та формування власної цінності лише через призму досягнень та через оцінку інших людей — це найбільш поширена пастка. Сюди можна додати й заслуговування любові: мене можна любити тільки тоді, коли я покажу, який я успішний та ідеальний. Часто це формується в дитинстві, коли батьки виявляють інтерес та зацікавлення до дитини тільки тоді, коли вона «молодчинка».
- Порівняння з іншими. Ми порівнюємо себе з іншими часто тому, що колись батьки порівнювали нас з іншими. Це доволі небезпечний патерн, тому що так можна легко перестати відчувати себе та свої потреби, потонувши у думках про чуже життя.
- Досягнення успіху за дуже короткий проміжок часу та постійна продуктивність. Зараз чи не на кожному кроці можна помітити реклами одноденних чи дводенних курсів із такими закликами: зміни своє життя за один день, годі чекати! Ми навчимо тебе, як вести здоровий спосіб життя, як заробити свій перший мільйон, як бути постійно продуктивним і досягти великого успіху!
Наслідки постійного прагнення до «успішного успіху»
- Повне вигоряння. Через постійну продуктивність, відсутність відпочинку та надмірний тиск на себе, ми можемо за дуже короткий проміжок часу отримати повне емоційне вигоряння. Це супроводжуватиметься такими симптомами: сильна і раптова апатія, депресивність, Повна відсутність емоцій.ангедонія, втрата будь-якої мотивації та суїцидальні думки
- Втрата себе як особистості. Коли ми женемося за постійним успіхом, ми поступово втрачаємо себе, тому що перестаємо фільтрувати й не ставимо собі запитань: а чи це мені потрібно? Який сенс у цьому? Що я тут хочу отримати? У чому моя потреба? Як я себе відчуваю, коли я в цьому перебуваю?
- Синдром самозванця, або «я роблю недостатньо». Скільки б ми не витрачали сил для постійного шляху до «успішного успіху», нам завжди буде здаватися, що цього недостатньо. Тому що головна риса адептів «успішного успіху» — це постійне прагнення досягати вершин і повне заперечення відпочинку та сповільнення. Нам здається, що якщо ми зупинимося, то все тієї ж миті розвалиться.
Як не потрапити в цю пастку
- Займатися саморефлексією та навчитися фільтрувати інформацію. Ставити собі запитання: який я? Що мені насправді подобається? У чому моя потреба? Чим я люблю займатися? Що надає мені сил та натхнення? Ці запитання допоможуть зрозуміти та відчути себе і свої потреби й не втрачати себе як особистість, не розчинятися серед хаосу цього світу та фільтрувати інформацію. Можна завести щоденник саморефлексії. Якщо самостійно цим займатися важко, то можна звернутися за допомогою до терапевта.
- Практики заземлення та саморегуляції. Іноді, щоб не допустити цього масового тиску, потрібно навчитись заземлятися та сповільнятися. Бо лише в таких умовах можна відчути себе і своє тіло. Спробуйте частіше виходити гуляти на природу, вдихати свіже повітря, торкатися до дерев, ходити босоніж, щоб доторкнутися до реальності, та робити практики для саморегуляції, наприклад практику прогресивної м'язової релаксації за Джекобсоном, дихання квадратом і т.д...
- Не намагайтеся копіювати чужий спосіб життя, а віднайдіть власний. Експериментуйте, пробуйте щось нове і запам'ятовуйте, а краще записуйте свої відчуття від цього, тільки так можна дізнатися щось нове про себе. Адже лише тоді, коли ми добре себе знаємо, ми можемо побудувати для себе власний рецепт успіху.
- Дозволяйте собі помилятися. Пам'ятайте, що успіх — це не лише про злети, а й про падіння, про невдачі та важкі періоди життя. І тільки якщо ви навчитеся приймати себе в різних станах, ви віднайдете особистий і унікальний шлях до власного успіху.
Авторка: психологиня Лілія Беньковська