Колишня королівська родина Греції хоче відновити громадянство через 50 років після розпаду монархії

Члени колишньої королівської родини Греції подали заяву на отримання громадянства та офіційно визнали республіканську систему правління країни. З моменту розпаду монархії там минуло пів століття.  

Про це пише Guardian. 

Покійного короля Костянтина II та членів його родини позбавили грецького громадянства в 1994 році через суперечку з урядом щодо колишньої королівської власності й заяву про відмову від будь-яких прав на престол для своїх нащадків.

У Міністерстві внутрішніх справ розповіли, що родичі короля, який помер торік у віці 82 років, підписали заяву про визнання республіканського уряду та прийняли нове прізвище Де Грес, що з французької перекладається як «Греція».

А втім, такий вибір прізвища роздратував лівих політиків. 

«Коли вони кажуть, що відмовляються від своїх титулів і будь-яких майбутніх претензій [на престол], вибираючи це прізвище, вони створюють плутанину», — заявили в Соціалістичній партії.

Хоча офіційно імен заявників не називають, за даними ЗМІ, 10 членів родини подали документи на отримання громадянства. Йдеться про всіх п’ятьох дітей Костянтина II й колишньої королеви Анни-Марії — Алексію, Павлоса, Ніколаоса, Теодора і Філіппоса, — а також п’ятьох онуків короля.

Рішення про громадянство тепер мають опублікувати в офіційному урядовому бюлетені, перш ніж вони зможуть подати заявку на грецькі паспорти.

Падіння монархії

Грецьку монархію скасували референдумом у грудні 1974 року, коли виборці більшістю голосів підтримали республіканську конституцію через кілька місяців після падіння семирічної військової диктатури.

Члени королівської родини десятиліттями жили у вигнанні, перш ніж Костянтин повернувся як приватний громадянин у 70 років. У 1994 році родину позбавили грецького громадянства під час судової тяганини за колишній королівський маєток, який зараз є державною власністю.

Раніше вони відмовилися від прізвища Глюксбург, наданого в законі 1994 року, яке, на їхню думку, надто тісно пов’язувало їх з їхнім німецьким походженням.