Книжковий травень, або Що почитати на кінець весни

Попри шалений ритм буднів і постійну новинну турбулентність, травень приносить відчуття надії та оновлення. Коли сонце світить трохи тепліше, а вулиці наповнюються зеленню, саме час дозволити собі уповільнитися й почитати — на балконі, у парку чи просто в улюбленому кріслі з горнятком чаю.
Ми підібрали для вас ті новинки, які варто прочитати саме зараз. У цьому списку — тексти, що можуть стати підтримкою, надихнути на роздуми або просто подарувати кілька годин задоволення від читання.
«Як розкрити власне вбивство» Крістен Перрін
Почнімо з детективу — блискучого дебюту Крістен Перрін, що відразу став бестселером. «Як розкрити власне вбивство» відкриває серію «Касл-Ноллські записки», тож усі, хто полюбить цю історію, можуть чекати на продовження. Атмосфера англійської провінції, родинні секрети, спадок і загадкове вбивство — все як ми любимо.
Роман оповідає про смерть Френсис Адамс — літньої жінки, яка все життя готувалася до власного вбивства. У 17 років юна Френсис отримала попередження від провидиці, що дівчину вбʼють, а зрадить її якийсь птах. Страх дівчини опанував її і став манією, який і визначив усе подальше життя. На жаль, жінка так і не змогла розгадати, хто її вбʼє, але попіклувалася про майбутнє розслідування власного вбивства.
Перед смертю Френсис змінила заповіт. Той чи та, хто знайдуть її вбивцю, отримують у спадок усю нерухомість і величезну суму грошей. Однією з тих, хто мусить позмагатися за розслідування й спадок, стає двоюрідна племінниця Френсис — Енні Адамс. Смішно, але дівчина жодного разу не бачилась із бабцею і взагалі нічого про неї не знає.
Проте Енні — авторка-початківиця, яка пише детективи й просто обожнює різні загадки та головоломки. Неймовірний спадок стає не єдиною причиною зануритись у розслідування, адже Енні просто не може ігнорувати цю загадку. Ба більше — у її руки потрапив щоденник бабусі, який та вела із 17 років, а там — докладна історія дружби бабці та двох її подруг, яка закінчилась трагічним зникненням однієї з дівчат.
Те, як Енні досліджує вбивство, шукає підозрюваних і намагається розплутати клубок дивних стосунків мешканців Каст-Ноаллу, створює неймовірно захопливу детективну атмосферу.
«Історія спотвореного кохання» Саманта Давнінг
А тепер до психологічного трилера. «Історія спотвореного кохання» — це новий роман Саманти Давнінг, авторки світового хіта «Моя чарівна дружина». Якщо вам до вподоби напруга, токсична романтика й непередбачувані повороти — ця книжка вас не відпустить.
Головні герої — Айві та Вес. У них було все: шалена пристрасть, гучні сварки, поліція під дверима, палке примирення й знову все по колу. Десять років безупинних емоційних гойдалок. Це та любов, про яку не мрієш — а в якій виживаєш. А потім — смерть. Не романтична метафора, а справжнє вбивство. І тепер зʼявляється третя — детективка Карен Колґлейзер, яка підозрює, що хтось перетнув межу.
Особливою цю книжку робить не тільки сюжет, а й структура: події подаються від трьох персонажів — самої пари та слідчої. Це дозволяє глибше розібратись, хто ким маніпулює, хто грає щиро, а хто просто намагається врятуватися за будь-яку ціну.
Давнінг порушує важливі теми: аб’юз, емоційну залежність, токсичні патерни у стосунках. І робить це дотепно, місцями із чорним гумором, а місцями — так, що хочеться відкласти книжку й видихнути. Це роман про межу між любов’ю і руйнуванням, про вибір, який змінює все, і про те, що навіть найпалкіші почуття можуть стати фатальними.
«Усі в цьому поїзді — підозрювані» Бенджамін Стівенсон
Дебют Ернеста Каннінґема «Усі в моїй родині — вбивці» був дуже успішним, тому героя запросили взяти участь в Австралійському фестивалі майстрів жанру. Ернест разом зі своєю дівчиною Джульєтт сідає в поїзд та опиняється серед творчої еліти. Але раптом стається вбивство. Тепер усі пасажири, зокрема й сам Ернест, стають підозрюваними. І це не просто збіг — кожен має свою версію того, хто винен, і в цій заплутаній ситуації навіть герой стає частиною розслідування.
Ця книжка — іронічний детектив, де автор не тільки кидає виклик традиціям жанру, а й весело розважає читача. Каннінґем, хоч і детективний письменник, сам опиняється у ситуації, де треба розплутати таємницю серед інших письменників.
«Просто якась дурна історія кохання» Кейтлін Дойл
А тепер трохи розслабляємось — ромком. Це кумедна, легка, часом зворушлива історія про Моллі, яка пише сценарії для романтичних комедій, але абсолютно не вірить у любов. І про Сета — романтика до мозку кісток, який… працює адвокатом із розлучень. Їхнє кохання почалось у школі й закінчилося буквально на порозі випускного вечора, коли Моллі зникла без пояснень. П’ятнадцять років по тому вони знову зустрічаються.
Зрештою вони укладають парі: кожен має передбачити, як складуться стосунки у п’яти різних пар, і довести свою правоту — існує справжнє кохання чи ні. Але остання пара — вони самі. І тут усе стає дедалі цікавіше.
Це ідеальна книжка для тих, хто хоче трохи посміятись і поміркувати про те, як ми любимо — приречено, дивно, всупереч усьому. Іноді навіть якось по-дурному. Але завжди щиро.
«Людині під силу» Сара Бейквелл
Трохи складний, але дуже цікавий нонфік на десерт. Ця книжка пропонує глибоке занурення в гуманістичні ідеї, які впродовж століть визначали еволюцію нашого світу. Вона закликає переосмислити те, що значить бути людиною в умовах складних моральних і соціальних викликів. Читати такі книжки важливо не тільки через їхній інтелектуальний зміст, а й тому, що вони допомагають розвивати критичне мислення, розширюють горизонти розуміння світу й нашого місця в ньому.
Ідеї гуманізму, закладені в книжці, сьогодні, як і в епоху Відродження, продовжують надихати людей на пошук правди, свободи й взаємної поваги. Вони допомагають нам зрозуміти, чому важливо не лише шукати відповідей на великі питання, а й дбати одне про одного в реальному світі. Принципи вільнодумства, раціоналізму й пошуку завжди були важливими для людей, що прагнуть змістовного розвитку й самовдосконалення.
Саме через осмислення цих ідей можна поглибити розуміння не тільки історії та філософії, а й сучасних соціальних процесів.
Авторка: Олена Лисенко, книжкова оглядачка, літературна критикиня і піар-менеджерка видавництва Vivat