Читаємо восени: трилери, ромкоми та «висока полиця»

Читаємо восени: трилери, ромкоми та «висока полиця»
hromadske

Осінь нагадує про домашній затишок і читання добрих книжок. Щоб не змінювати цю традицію, пропонуємо добірку на будь-який смак. 

У ній ви знайдете як легкі романтичні історії для банального відпочинку, так і захопливі трилери, що допоможуть зануритися в чужу історію, ненадовго забувши про власні проблеми. Для тих, хто шукає інтелектуальних викликів, — складна література з «високої полиці», яка торкається онтологічних питань і роздумів про мистецтво та людську природу.

Люсі Кларк «Одна з дівчат»hromadske

Люсі Кларк «Одна з дівчат»

Розпочнемо з трилерів, бо чомусь саме їх найчастіше асоціюють з осіннім вайбом. «Одна з дівчат» — це не просто психологічний трилер, а ще й складна історія про дружбу й стосунки. Дія роману розгортається на грецькому острові — так, ми прагнемо продовжити ваше літо. Шість подруг збираються на дівич-вечір, бо скоро весілля однієї з персонажок — Лексі. Вона зібрала подруг, щоб відпочити та закарбувати в памʼяті незабутні спогади. Так, спогади дійсно будуть «незабутніми», бо одну з дівчат знаходять мертвою. Кожна стає потенційною жертвою і підозрюваною. Треба зрозуміти, за що вбили дівчину та в кого з подруг був мотив. 

Зради, приховані секрети та небезпека, яка криється поміж найближчими — ось про що цей роман. Подруги поступово показують справжні обличчя, читачі дізнаються про образи, які ті носили в собі роками. Невже кожна має причини для вбивства?

Книжка також торкається питань сексуального насильства, відповідальності за власні дії та складнощів взаємодії між людьми, тому не очікуйте, що це буде класичний трилер. 

Даня Кукафка «Записки зі страти»hromadske

Даня Кукафка «Записки зі страти»

Цей роман оповідає про останні 12 годин перед стратою серійного вбивці Енсела Пакера. Психологія серійних убивць, маніяків і просто антагоністів цікавить популярну культуру, і це не дивно, адже ми хочемо зрозуміти, чому люди вчиняють звірства. 

Історію Пакера розказують три жінки — його мати, детективка Шеффі та знайома з коледжу Гейзел. Вони діляться власним досвідом спілкування з чоловіком і пояснюють багато білих плям у його біографії. Завдяки їхнім історіям читач збирає один спільний образ убивці, відтворює в ретроспективі його мотиви та схильності. Водночас він дізнається про життя та наслідки спілкування жертв зі злочинцем, переймається їхньою долею і робить висновки про травмованість людей після подібної взаємодії. 

Авторка в цьому романі торкається теми суспільної одержимості серійними вбивцями та зосереджується на тому, як часто люди романтизують злочинців та ігнорують жертв. Особливо тоді, коли йдеться про давні злочини. Історії маніяків памʼятають, до них часто звертаються у творчості та для порівнянь, а жертви залишаються в тіні, бо нікого не цікавлять. Цей роман не лише змушує ціпеніти від історії злочинів, а й викриває дивні уподобання та жахливі підсвідомі прагнення людей дізнаватися більше про поганців.

Елена Армас «Іспанський любовний обман» hromadske

Елена Армас «Іспанський любовний обман» 

Прекрасним супутником на цю осінь можуть стати книжки, які зігріють своєю легкістю. «Іспанський любовний обман» —  саме така книжка. Вона стала хітом у TikTok і підкорила серця шанувальників ромкомів. Прихильники обговорюють сюжет і жартують про головних героїв. 

Каталіна, головна героїня, опиняється у скрутному становищі: її чекає весілля сестри в Іспанії, на яке їй потрібно приїхати з бойфрендом, бо її засміють подруги сестри. Але проблема в тому, що в Каталіни його немає, бо вона щойно розійшлася з коханим. На допомогу несподівано приходить її колега Аарон Блекфорд, якого вона терпіти не може. Невже їхні фальшиві стосунки перетворяться на справжнє кохання?

Роман побудований на відомому тропі «від ворогів до коханців». Якщо ви таке любите — це однозначно ваша книжка, а якщо не любите — спробуйте прочитати, бо, окрім класичного тропу, у романі є легка та романтична атмосфера, багато гумору і трохи яскравої Іспанії.

Аннабель Монаган «Нора змінює сценарій»hromadske

Аннабель Монаган «Нора змінює сценарій»

Перше, за що хочеться хвалити та любити цю книжку, — її обкладинка. Вона яскрава, затишна й дуже ромкомна (у хорошому сенсі). 

Головна героїня Нора розлучилася з чоловіком. Їй доводиться тягнути на собі виховання дітей, порядкувати у старому будинку, який от-от розвалиться й заробляти на життя. З грошима в Нори справжня халепа, тому вона написала сценарій про власне життя і — о, диво! — за її сценарієм навіть зняли фільм! У її старому будинку. Уся знімальна група поїхала, але красунчик Лео Венс, який зіграв її колишнього, вирішує залишитися. 

Нора опиняється у складній ситуації: Венс їй подобається, але думати про особисте життя, коли в тебе діти та купа проблем, якось не дуже правильно. Тому вона намагається балансувати між тим, аби бути хорошою мамою, і тим, щоб побудувати нові стосунки. Але чи можна покладатися на цього актора?

У книжці багато гумору і комічних ситуацій, герої нагадують нас у найбільш незручних і безглуздих халепах. Водночас авторка торкається проблеми переживання горя, розлучення і шляхів самозцілення.

Меггі О'Фаррелл «Шлюбний портрет»  hromadske

Меггі О'Фаррелл «Шлюбний портрет»  

Цей роман має історичне підґрунтя, його головна героїня — цілком реальна людина, портрет якої можна знайти в інтернеті чи в книжках. Її історія — дуже непересічна хоча б тому, що вона прожила 16 років. 

У центрі сюжету роману — юна Лукреція Медічі, яка, попри своє юнацьке захоплення мистецтвом, змушена вийти заміж за політика Альфонсо ІІ д’Есте. Це не її рішення, так сказав батько, бо старша сестра Лукреції померла перед весіллям, а дружина д’Есте досі потрібна. Дівчинка у XVI столітті права голосу не має, тому мусить одружитися з людиною, яку не любить.

Роль дівчини зводиться до того, щоб народити спадкоємця, вона й сама це усвідомлює, бо син — це захист і впевненість у майбутньому. Її боротьба між любовʼю до мистецтва і суспільними очікуваннями створює напружену, драматичну атмосферу. 

Лукреція після заміжжя стає фактично бранкою. Вона відчуває, що чоловік не просто байдужий до неї та її потреб, а і є жахливим тираном, що здатен перетворити життя на пекло. 

Шехан Карунатілака «Сім місяців Маалі Алмейди» hromadske

Шехан Карунатілака «Сім місяців Маалі Алмейди» 

Книжка, яка отримала Букерівську премію у 2022 році. У ній поєднуються магічний реалізм і «високочолі» роздуми про життя та смерть, про людське призначення і фатум.  

Дія роману відбувається в Коломбо у 1990 році, під час громадянської війни на Шрі-Ланці. Головний герой — Маалі Алмейда, воєнний фотограф та азартний гравець. Алмейда приходить до тями в дивному місці — навколо люди, які, як він точно знає, колись уже померли. Це Міжсвіття — Чистилище, Лімб, називайте, як зручніше. Чоловік знає, що його вбили, але хто це зробив — невідомо. 

У нього є сім місяців у Міжсвітті, щоб розслідувати власну смерть і достукатися до живих, адже вони можуть змінити хід війни. Тобто не вони, а фотографії, які Маалі старанно заховав, коли був фотографом. Проте докричатися до живих, коли ти мертвий, не так просто, а розслідування власного вбивства з усіма кривавими деталями  — не найприємніша справа. 

Авторка: Олена Лисенко, книжкова оглядачка, літературна критикиня і піар-менеджерка видавництва Vivat