Зеленський про відкриття переговорів щодо вступу України в ЄС: Попереду — технічні питання та політична воля Європи
У Люксембурзі відбулася перша міжурядова конференція щодо початку переговорів про членство України в Європейському Союзі.
Про це повідомляють Офіс президента та Урядовий портал.
Президент України Володимир Зеленський заявив, що «тепер питання в технічній роботі, адаптації нашої системи до ЄС та політичній волі Європи». Він наголосив, що «європейський проєкт справді буде довершеним» лише з Україною.
«Це можливо лише з Україною у складі об’єднаної Європи — Європи цінностей, Європи без розколів, ідеологічних стін та “сірих зон”, Європи миру — справжнього миру», — сказав Зеленський.
Глава держави нагадав, що Україна подала заявку на вступ у Євросоюз на п’ятий день повномасштабного російського вторгнення — 28 лютого 2022 року. У червні того ж року Європейська рада надала Україні статус кандидата на вступ, а торік у грудні Європейський Союз ухвалив рішення про відкриття переговорів з Україною.
«Між цими кроками — тисячі зустрічей та дзвінків. Умови, які Україна повністю виконала. Закони, які були ухвалені та запрацювали. А найголовніше — це рішучість наших людей, нашого народу», — наголосив Зеленський.
Під час конференції прем’єр-міністр Денис Шмигаль зазначив, що Україна «добре усвідомлює, що на шляху до вступу чекає ще дуже багато роботи».
«Ми до неї готові. Ми показали, що можемо рухатися швидко і досягати неможливого. Сьогоднішня подія — яскраве цьому свідчення», — підкреслив очільник уряду.
Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн зауважила, що народи України та Молдови «продемонстрували свою непохитну відданість і рішучість» бути частиною європейського проєкту, почавши масштабні реформи «навіть у часи війни та смути».
«Ми стоїмо на порозі важливого трансформаційного моменту для цих двох країн і для нашого Союзу», — сказала вона.
Євроінтеграція України
Ще в листопаді 2023-го президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн зазначила, що Україна виконала 90% реформ, яких від неї очікував ЄС, щоби просунутися на шляху до вступу в Євросоюз.
14 грудня Європейська рада ухвалила рішення про початок переговорів щодо вступу України та Молдови. Але Україна ще мала виконати 4 додаткові рекомендації. Формальний початок переговорів про вступ до ЄС починається після того, як Єврокомісія запропонує переговорну рамку, а Європейська Рада її затвердить.
Так, у червні Єврокомісія надала позитивну оцінку євроінтеграційному прогресу України та підтримала початок переговорів про вступ до ЄС, а посли та Рада ЄС схвалили переговорні рамки для України та Молдови.
Початок переговорів одночасно з іншою країною не гарантує їхнього завершення в той самий час, оскільки темп перемовин залежить від швидкості реформ та узгодження із законодавством ЄС у кожній країні.
Видання Financial Times, покликаючись на власні джерела, писало, що у Єврокомісії рекомендували розпочати переговори щодо членства України та Молдови в ЄС уже в червні, допоки у Євросоюзі не почала головувати Угорщина.