Зеленський підписав закон про перезавантаження БЕБ
Президент Володимир Зеленський підписав закон про перезавантаження Бюро економічної безпеки. Документ передбачає обовʼязкову переатестацію всіх співробітників органу.
Про це відомо з картки закону № 10439.
У пояснювальній записці наголошується, що документ був підготовлений для виконання зобов’язань України, взятих перед Міжнародним валютним фондом від 24 березня 2023 року.
Закон визначає функції та повноваження БЕБ, а також повинен забезпечити прозорий процес відбору директора цього правоохоронного органу на конкурсній основі. Директора обиратиме комісія з 6 людей, половина з яких — це міжнародні експерти.
Крім того, документ встановлює обов’язкове проходження психофізіологічного опитування із застосуванням поліграфа перед призначенням людини на посаду в БЕБ.
Також передбачається обов’язкове проходження переатестації усіх працівників. Її проводитиме комісія, яка складатиметься з 12 людей, половина з яких призначатимуться директором БЕБ, а інша половина — міжнародними партнерами.
Нагадаємо, Верховна Рада ухвалила закон про перезавантаження БЕБ 20 червня. Народний депутат Ярослав Железняк заявив, що ухвалений текст був погоджений із партнерами, хоча ще напередодні стосовно цього точилися суперечки.
Що передувало?
23 лютого народні депутати не підтримали за основу урядовий законопроєкт про перезавантаження БЕБ, який критикували депутати й активісти, і відправили його на повторне перше читання зі скороченням строків розгляду.
Одразу після реєстрації законопроєкту його розкритикував «Центр протидії корупції». Організація назвала його «псевдореформою», написаною «під диктовку Офісу президента». У ЦПК стверджували, що уряд знову відмовився від моделі повноцінної переатестації співробітників БЕБ.
З критикою також виступили у «Великій сімці». За даними «Європейської правди», посли держав G7 написали лист до української влади й застерегли від ухвалення реформи БЕБ, яка не відповідає вимогам європейської інтеграції та програми Міжнародного валютного фонду.
Міністр юстиції Денис Малюська запевнив, що 22 лютого провели «інтенсивні дискусії» з Міжнародним валютним фондом, послами країн G7 та представниками бізнес-асоціацій щодо документа й домовилися, що урядовий законопроєкт буде доопрацьовано до другого читання, «щоб повністю виконати рекомендації наших міжнародних партнерів».
Чим займається БЕБ?
Бюро економічної безпеки розслідує ухилення від сплати податків і загалом усі злочини, пов’язані з економікою та фінансами. Наприклад, шахрайство з фінансами, протиправне заволодіння майном підприємства, доведення до банкрутства та багато іншого. Цей орган запустили у роботу в листопаді 2021 року.
Раніше економічні правопорушення розслідувала податкова міліція, а також економічні підрозділи Служби безпеки та Нацполіції. Необхідність створення окремого органу пояснювали тим, що податкова міліція погано розслідує економічні злочини, а для решти відомств це взагалі невластиві функції.