Шмигаль: Санкції щодо «Лукойлу» не загрожують безпеці ЄС, тому Україна має «повне розуміння» Брюсселя
Премʼєр-міністр України Денис Шмигаль протягом останніх тижнів провів низку розмов зі словацьким колегою Робертом Фіцо. Зокрема, йшлося про заборону на транзит нафти російського «Лукойлу». Політики домовилися про чергову міжурядову зустріч.
Про це повідомив глава українського уряду.
За його словами, усі розмови з Фіцо були в дусі «нашої спільної політики нового прагматизму», й усі — про енергетичну безпеку наших країн.
Шмигаль наголосив, що Україна наполягала і продовжує наполягати на необхідності максимальної відмови від російської нафти. Він зауважив, що Україна залишається надійним транзитером для всіх країн, які «цінують свободу та верховенство права», і виконує Угоду про асоціацію з ЄС.
Як наголосив очільник Кабміну, санкції, запроваджені РНБО, не становлять загрози для енергетичної безпеки Словаччини та Європи загалом, саме тому їх скасування не є предметом обговорення. Він додав: «Відтак маємо повне розуміння Брюсселя в цьому питанні».
Глава уряду наголосив, що Словаччина — «наш надійний партнер, від якого ми не очікуємо шантажу або погроз». Шмигаль додав, що погрози Україні заради того, щоб росія продовжувала заробляти свої «криваві надприбутки — це сумнівний шлях».
«Санкції, запроваджені Україною, не є загрозою для енергетичної безпеки Словаччини. Загрозою є росія, її гібридна енергетична війна проти словацького народу, її шантаж та політичні ультиматуми», — заявив Шмигаль.
Фіцо з українським колегою домовився про чергову міжурядову зустріч у жовтні, де країни продовжать «конструктивний, прагматичний діалог». Український премʼєр впевнений, що з Фіцо вони знайдуть «взаємовигідні рішення».
Що передувало?
«Лукойл» є однією з кількох російських компаній, які постачають нафту до Угорщини та Словаччини через південну частину нафтопроводу «Дружба» в Україні.
Однак у червні Україна посилила санкції проти «Лукойлу», фактично заборонивши компанії використовувати Україну як транзитний маршрут і вести будь-яку діяльність, писало агентство Bloomberg.
18 липня стало відомо, що нафта російської компанії перестала транспортуватися до Словаччини та Угорщини. Як стверджують журналісти Politico, через рішення України щодо заборони постачання нафти «Лукойлу» через свою територію Угорщині загрожує дефіцит палива.
Видання також писало, що на нещодавній зустрічі з міністром закордонних справ росії сергієм лавровим Сіярто стверджував, що країни шукають рішення для відновлення постачання російської нафти.
Уже згодом стало відомо, що уряди Угорщини та Словаччини вимагають від Європейської комісії вжити заходів через заборону України на транспортування нафти «Лукойлу». На їхню думку, рішення України порушує Угоду про асоціацію з ЄС.
Financial Times із посиланням на джерела написало, що Єврокомісія відхилила прохання Угорщини та Словаччини закликати Україну скасувати заборону.
До того президент Словаччини Петер Пеллегріні застеріг Україну, що Словаччина може вдатися до «невизначених заходів у відповідь» на заборону України на транспортування. Країна вже пригрозила, що не продовжить постачання дизельного пального.
А Угорщина погрожувала заблокувати виплату Україні 6,5 мільярда євро з Європейського фонду миру, якщо Київ не погодиться скасувати заборону.