Глава МЗС Угорщини вважає, що ЄС міг ініціювати зупинку транзиту нафти «Луйкойлу», щоб «шантажувати миролюбні країни»

Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто
Міністр закордонних справ Угорщини Петер СіяртоFacebook / Szijjártó Péter

Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто заявив, що Єврокомісія «нічого не зробила» після того, як його країна разом зі Словаччиною ініціювали позов проти України через заборону транзиту нафти російського «Лукойлу». Він припустив, чому Будапешт не побачив бажаної реакції.

Про це свідчить його допис у соцмережах. 

«Попри загрозу енергетичній безпеці двох країн-членів ЄС, попри кристально явне порушення Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, Брюссель мовчить», — заявив міністр. 

На думку угорського дипломата, є два варіанти, чому це так. Він припустив, що Єврокомісія «настільки слабка», що «не спроможна відстояти фундаментальні інтереси» двох держав-членів проти кандидата у члени.

Глава МЗС оголосив і друге припущення: «Всю справу придумали не в Києві, а в Брюсселі, і не український уряд, а Єврокомісія хотіла шантажувати дві миролюбні країни, які відмовилися від постачання зброї».

Сіярто заявив, що Єврокомісія та її президентка Урсула фон дер Ляєн «повинні негайно дати свідчення», чи просили вони заборонити постачання нафти. А якщо ні, то чому Єврокомісія «за понад тиждень не вжила жодних заходів».

Що передувало?

«Лукойл» є однією з кількох російських компаній, які постачають нафту до Угорщини та Словаччини через південну частину нафтопроводу «Дружба» в Україні.

Однак у червні Україна посилила санкції проти «Лукойлу», фактично заборонивши компанії використовувати Україну як транзитний маршрут і вести будь-яку діяльність, писало агентство Bloomberg.

18 липня стало відомо, що нафта російської компанії перестала транспортуватися до Словаччини та Угорщини. Як стверджують журналісти Politico, через рішення України щодо заборони постачання нафти «Лукойлу» через свою територію Угорщині загрожує дефіцит палива.

Видання також писало, що на нещодавній зустрічі з міністром закордонних справ росії сергієм лавровим Сіярто стверджував, що країни шукають рішення для відновлення постачання російської нафти.

Уже згодом стало відомо, що уряди Угорщини та Словаччини вимагають від Європейської комісії вжити заходів через заборону України на транспортування нафти «Лукойлу». На їхню думку, рішення України порушує Угоду про асоціацію з ЄС.

Financial Times із посиланням на джерела написало, що Єврокомісія відхилила прохання Угорщини та Словаччини закликати Україну скасувати заборону.

До того президент Словаччини Петер Пеллегріні застеріг Україну, що Словаччина може вдатися до «невизначених заходів у відповідь» на заборону України на транспортування. Країна вже пригрозила, що не продовжить постачання дизельного пального.

А Угорщина погрожувала заблокувати виплату Україні 6,5 мільярда євро з Європейського фонду миру, якщо Київ не погодиться скасувати заборону.