Шмигаль відповів на позицію Угорщини та Словаччини щодо санкцій проти «Лукойлу»: Вкрай політизована та маніпулятивна
Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль заперечив, що заборона на транзит нафти російської компанії «Лукойл» українською територією порушує угоду про асоціацію з ЄС. Позицію Угорщини та Словаччини щодо цього питання він назвав «вкрай політизованою та маніпулятивною».
Про це він сказав у розмові з виконавчим віцепрезидентом Єврокомісії Валдісом Домбровскісом.
Він запевнив, що Україна відкрита «до конструктивної співпраці» з країнами-членами ЄС, зокрема з Угорщиною та Словаччиною.
Однак, на його думку, справжню загрозу енергетичній безпеці цих країн становить не Україна, а росія, яка «шляхом енергетичного шантажу намагається уникнути справедливих санкцій».
Тож Шмигаль подякував Єврокомісії за обмеження російських енергоресурсів та підтримку країн ЄС, які активно диверсифікують свої енергетичні потоки.
Раніше Financial Times, посилаючись на власні джерела, писало, що Європейська комісія відхилила прохання Угорщини та Словаччини закликати Україну скасувати заборону на транзит російської нафти «Лукойл».
Санкції проти «Лукойлу»
«Лукойл» є однією з кількох російських компаній, які постачають нафту до Угорщини та Словаччини через південну частину нафтопроводу «Дружба» в Україні.
Однак у червні Україна посилила санкції проти «Лукойлу», фактично заборонивши компанії використовувати Україну як транзитний маршрут і вести будь-яку діяльність, писало агентство Bloomberg.
18 липня стало відомо, що нафта російської компанії перестала транспортуватися до Словаччини та Угорщини. Як стверджують журналісти Politico, через рішення України щодо заборони постачання нафти «Лукойлу» через свою територію Угорщині загрожує дефіцит палива.
Видання також писало, що на нещодавній зустрічі з міністром закордонних справ росії сергієм лавровим Сіярто стверджував, що країни шукають рішення для відновлення постачання російської нафти.
Уже згодом стало відомо, що уряди Угорщини та Словаччини вимагають від Європейської комісії вжити заходів через заборону України на транспортування нафти «Лукойлу». На їхню думку, рішення України порушує Угоду про асоціацію з ЄС.
Financial Times із посиланням на джерела написало, що Єврокомісія відхилила прохання Угорщини та Словаччини закликати Україну скасувати заборону.
До того президент Словаччини Петер Пеллегріні застеріг Україну, що Словаччина може вдатися до «невизначених заходів у відповідь» на заборону України на транспортування. Країна вже пригрозила, що не продовжить постачання дизельного пального.
А Угорщина погрожувала заблокувати виплату Україні 6,5 мільярда євро з Європейського фонду миру, якщо Київ не погодиться скасувати заборону.