Рада ухвалила законопроєкт про статус іноземців, які стали на захист України
Верховна Рада ухвалила в цілому законопроєкт щодо правового статусу іноземців та осіб без громадянства, які беруть участь у захисті територіальної цілісності та недоторканності України.
За відповідний законопроєкт №9585 проголосували 315 народних депутатів, повідомила Ірина Геращенко.
В уряді пояснювали: з початком російсько-української війни багато іноземців виявили бажання добровільно захищати Україну зі зброєю в руках. Депутати ухвалили низку законів, які дозволяли їм проходити службу у ЗСУ та перебувати на території України після припинення завершення контракту. Цією можливістю скористалися сотні іноземців, зокрема громадяни рф та Грузії.
Військові-іноземці досі мали право на отримання дозволу на імміграцію або набуття громадянства України. Але для цього треба подати дійсний паспортний документ, що можуть зробити не всі добровольці, бо на батьківщині їм загрожують реальні тюремні строки чи навіть смертна кара за захист України.
Крім того, іноземці та люди без громадянства, які долучилися до Сили територіальної оборони Збройних Сил УкраїниТрО або Добровольчих формувань територіальної громадиДФТГ, не укладали контракту про проходження військової служби.
Окрім того, законодавство не передбачало можливості отримання членом сім’ї військового-іноземця посвідки на тимчасове проживання з підстав возз’єднання сім’ї.
Що змінить закон?
Іноземці та люди без громадянства у складі сил ТрО та ДФТГ матимуть можливість отримати дозвіл на імміграцію або набуття громадянства України на підставі паспортних документів, термін дії яких закінчився, а також можливість отримання посвідок на тимчасове проживання.
Члени родини людей, які уклали контракт про проходження служби у ЗСУ, Державній спеціальній службі транспорту та Національній гвардії України, також матимуть право на отримання посвідки на тимчасове проживання.
Громадяни росії та Білорусі, які набули громадянство України в період з 24 лютого 2020 року і подали зобов’язання припинити іноземне громадянство, мають надати документ, що інше громадянство припинене. Термін — рік з дня припинення чи скасування воєнного стану, якщо строк виконання такого зобов’язання вже сплив.
Військові зможуть скласти іспити з основ Конституції України, історії України та української мови протягом двох років з дня припинення чи скасування воєнного стану.
Розгляд та прийняття заяв про набуття громадянства України від громадян рф поновлять аж через рік з дня припинення або скасування воєнного стану. Це не стосується росіян, які:
- мають визначні заслуги перед Україною чи прийняття яких до громадянства України становить державний інтерес для України, їх подружжя;
- проходять / проходили військову службу за контрактом у ЗСУ, Державній спеціальній службі транспорту або Нацгвардії та нагороджені державною нагородою України, їх подружжя;
- припинили (розірвали) контракт на службу за станом здоров’я, їх подружжя;
- були залучені до захисту України у складі ТрО чи ДФТГ, їх подружжя;
- є неповнолітніми та мають законні підстави для набуття громадянства України.