Україна може отримати до 100 млрд гривень завдяки економічному бронюванню — Свириденко
Кабінет Міністрів не заклав економічне бронювання у проєкт державного бюджету на 2025 рік. Водночас в уряді вже підрахували, що впровадження такої програми могло б принести до 100 мільярдів гривень.
Про це повідомила перша віцепрем'єр-міністерка України — міністерка економіки Юлія Свириденко у коментарі Forbes.
«У бюджет на 2025 рік надходжень від економічного бронювання не закладено. Я вважаю, що до економічного бронювання ми зможемо повернутися в тому разі, коли ми розуміємо, що армія має достатньо ресурсів для того, щоб продовжувати боротьбу», — заявила урядовця.
Очільниця Мінекономіки наголосила, що сьогодні мобілізація — пріоритет, а бронювання «далі вже послідовно — №2».
За її словами, розрахунки свідчать, що Україна може додатково отримати до 100 млрд гривень завдяки впровадженню економічного бронювання.
На питання щодо того, коли економічне бронювання могло б перейти з дискусії до Верховної Ради, Свириденко припустила, що вже «найближчим часом», якщо військові скажуть, що це «не порушить баланс» в армії та мобілізації.
Як зазначила міністерка, дискусія про економічне бронювання — це теж обговорення про те, як збільшити фінансування оборони. Окрім того, йдеться про детінізацію ринку праці — у тіні частково працюють 1,7 млн людей, тож існує потенціал легалізації зарплат у різних секторах.
Свириденко додала, що в її команді тривають обговорення й порівнюються різні моделі такого бронювання.
Що передувало?
27 серпня Шмигаль заявив, що уряд розглядає низку заходів за принципом «воюй або працюй», зокрема щоб вивести із тіні людей, які отримують зарплату «в конвертах» та не сплачують податки.
Він пояснив, що Україна за час великої війни втратила 3,5 мільйона робочих місць. У 2022 році втрачено практично 30% економіки, ВВП. Щоб підтримувати військових, треба мати не менше ніж 10 мільйонів робочих місць, а наразі офіційно є менш як 8 мільйонів.
Шмигаль зазначив, що в економіці є низка професій, які працюють «у тіні» та не сплачують податки, які сьогодні критично потрібні.