У Румунії виступили проти відправлення своїх військ до України

Тимчасовий президент Румунії Іліє Боложан організував зустрічі з парламентськими партіями, щоб підготуватися до позачергового засідання Європейської Ради, де обговорять підтримку Києва. Деякі політики вже виступили проти відправлення румунських військ до України.

Про це пише Digi24.

Серед тих, хто вже зустрівся з виконувачем обовʼязків президента, — прем'єр-міністр і голова Соціал-демократичної партії Румунії Марчел Чолаку.

Він розповів, з якими саме пропозиціями він прийшов. Зокрема, премʼєр виступив проти відправлення румунських військ до України. Водночас він підтримав додаткове оборонне фінансування своєї країни, але лише у вигляді інвестицій у національну збройну промисловість та підвищення військової мобільності (модернізація залізничної, дорожньої та портової інфраструктури, яка може мати подвійне призначення). 

Президент другої за величиною партії в парламенті — ультраправого «Альянсу за єдність румунів» — Джордж Сіміон перед консультаціями з Боложаном висловив подібну позицію. За його словами, «жодного румунського солдата не мають відправити до України».

Тимчасовий президент пояснював, що він запросив політичні сили з парламенту на консультації, оскільки на позачерговому засіданні Євроради 6 березня, ймовірно, будуть ухвалені рішення, які мають безпосередній вплив на європейську зовнішню політику та оборону, і, отже, вимагатимуть кроків і від Румунії. 

Він зазначив, що на порядку денному є європейська оборонна політика, підтримка України та збільшення бюджетів на військові витрати.

Більше про майбутнє засідання

Президент Європейської ради Антоніу Кошта скликає засідання на 6 березня, присвячене Україні та посиленню оборони Європи.

Там також планують обговорити призначення спеціального представника Європи на мирних переговорах щодо України. Він представлятиме і ЄС, і «дружні країни», зокрема Норвегію, Велику Британію та Ісландію.

Миротворці для України

Як писали Financial Times, 18 лютого під час екстреного саміту лідерів у Парижі Макрон запропонував розмістити європейські миротворчі сили за майбутньою лінією розмежування, а не безпосередньо на ній.

Тоді готовність відправити миротворчі підрозділи до України раніше заявляли Італія, Велика Британія, Латвія та Німеччина. Натомість Польща одразу повідомила, що не планує залучати свої війська.

Президент України Володимир Зеленський підкреслив, що розміщення військ європейських партнерів в Україні може стати одним із найефективніших засобів тиску на рф для досягнення миру. Водночас він зазначив, що миротворча місія не повинна замінити членство України в НАТО.

20 лютого стало відомо, що прем'єр-міністр Великої Британії Кір Стармер планує представити президенту США Дональду Трампу миротворчий план, який передбачає розгортання 30 тисяч європейських військових в Україні для забезпечення режиму припинення вогню.