Кабмін виділив понад 100 мільйонів гривень на консультантів для угоди про корисні копалини
Кабінет Міністрів розпорядився виділити 113 мільйонів гривень із резервного фонду держбюджету на підготовку угоди зі Сполученими Штатами щодо корисних копалин.
Про це йдеться у відповідному розпорядженні.
Згідно з документом, кошти спрямують на залучення консультантів для підготовки проєкту угоди, що враховуватиме специфіку законодавства України та США.
Фінансування отримають Міністерство економіки (59 млн гривень) та Міністерство юстиції (понад 54 млн гривень).
Уряд наголошує, що консультанти мають бути залучені до 15 квітня. Йдеться про фахівців із досвідом у сфері державного боргу, зовнішніх запозичень, а також представників провідних міжнародних юридичних компаній.
Міністерства мають у триденний строк погодити з Мінфіном перелік витрат, а до 26 грудня 2025 року — подати фінансову звітність про використання коштів.
Раніше президент України Володимир Зеленський повідомляв, що є три юридичні фірми-претенденти для представлення України в цій угоді.
Що відомо про цю угоду?
Україна та США попередньо домовилися підписати угоду про спільний видобуток українських корисних копалин.
Згідно з домовленостями, ідеться про створення спільного Інвестиційного фонду, який наповнюватимуть з 50% усіх надходжень, отриманих від майбутньої монетизації природних активів України. В уряді України казали, що кошти мали б піти на відбудову. Як саме працюватиме такий фонд та інші деталі, делегації сторін ще мають погодити в окремій угоді.
У березні стало відомо, що президент США Дональд Трамп хоче змінити угоду про корисні копалини на «більшу й кращу». За даними медіа, адміністрація Трампа хотіла просунути нові умови, включивши контроль США над українськими атомними електростанціями.
Президент України Володимир Зеленський зазначав, що кінцевої версії угоди ще немає, і поскаржився, що умови постійно змінюються.
«І начебто ми вже домовилися, що буде рамкова угода, а потім — повна. Зараз США пропонують одразу укласти повну угоду. Це потребує детального вивчення», — сказав він.
Народний депутат Ярослав Железняк заявив, що читав новий варіант угоди, де американці пропонують, аби більшість в управлінні фондом становили представники США (3 з 5 членів). Усі нові інвестпроєкти спочатку пропонуються американській стороні, та будь-які зміни відбуваються за домовленістю з американською стороною.
За даними Железняка, у тексті немає пунктів про АЕС та порти, йдеться про видобуток державних і приватних компаній. Але також немає гарантій безпеки від США.