140 танків для України, ситуація у Бахмуті та скандальний звіт HRW: головне за день 31 січня
Україна отримає до 140 західних танків від партнерів «у першій хвилі»; окупантам не вдається перерізати трасу, якою доставляють забезпечення для Сил оборони у Бахмуті; Human Rights Watch звинуватила ЗСУ у використанні заборонених мін. Зібрали головні новини за день 31 січня.
Танки для України
Україна отримає до 140 західних танків у першій хвилі внесків від міжнародних партнерів, повідомив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба. Йдеться про танки Leopard 2, Challenger 2 та M1 Abrams, також Україна розраховує на Leclerc.
Офіційно міжнародна танкова коаліція зараз налічує 12 учасників. Кулеба заявив, що ще зарано називати всі країни коаліції та їхні практичні внески, бо деякі з них мають ухвалити формальні рішення відповідно до своїх внутрішніх процедур.
Ситуація в Бахмуті
російським військам не вдається перерізати трасу, якою доставляють забезпечення для українських захисників у Бахмуті, речник Східного угруповання військ ЗСУ Сергій Череватий.
Загалом Бахмут залишається одним із головних напрямів удару противника. Так, за минулу добу окупаційні війська 197 разів завдавали ударів реактивною та ствольною артилерією по позиціях українських військ, сталося 42 бойові зіткнення.
За словами Череватого, окупанти зазнали великих утрат за добу: 277 солдатів убиті, понад 250 — зазнали поранень різного ступеня важкості. Бойові дії відбувалися в районах населених пунктів Спірне, Красна Гора, Парасковіївка, Бахмут, Кліщіївка та інших.
Унаслідок російських обстрілів страждає цивільне населення Бахмута. 31 січня російсько-окупаційні війська обстріляли зі ствольної артилерії житловий масив у місті. Унаслідок обстрілу загинули чоловік та 12-річний хлопчик. Ще 5 людей отримали поранення.
Звіт Human Rights Watch
Міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch опублікувала доповідь, у якій звинуватила українські війська у використанні заборонених протипіхотних мін ПФМ (їх іще називають «міни-пелюстки») в Ізюмі та навколо нього, коли ці території були тимчасово окуповані росією.
У Міноборони відповіли, що Україна дотримується норм міжнародного гуманітарного права, зокрема щодо заборони використання певного озброєння. Однак у відомстві заявили, що до завершення війни не можуть коментувати, які типи озброєнь використовувалися під час бойових дій.
Міністерство закордонних справ України повідомило, що звіт HRW взяли до відома, він буде належним чином проаналізований причетними установами України.
Водночас у МЗС наголосили, що Україна повною мірою виконує міжнародні зобов’язання, реалізуючи своє право на самозахист.
«росія ж, напавши на Україну, використовувала і використовує увесь спектр заборонених мін, зокрема особливо небезпечні для цивільних міни ПОМ-3 "Медальйон"», — наголошує міністерство.
Допомога Україні
Франція передасть Україні 12 додаткових самохідних артилерійських установок (САУ) Caesar на додаток до 18 установок, які вже поставили. Окрім того, Франція відправить 150 своїх солдатів до Польщі, щоб навчати українців. До літа планується провести навчання загалом для двох тисяч українських солдатів.
Уряд Великої Британії близький до того, щоб передати 2,6 мільярда євро (2,3 млрд фунтів), отримані від продажу футбольного клубу «Челсі» російського олігарха Романа Абрамовича, фонду гуманітарної допомоги України. Про це пише The Telegraph з посиланням на джерела.
В адміністрації президента США Джо Байдена анонсували новий пакет допомоги для України, який можуть незабаром оголосити.
Тим часом президент Бразилії Лула да Сілва заявив, що його країна не надаватиме Україні боєприпаси для зенітних установок Gepard німецького виробництва. Натомість він висловився за переговори між Україною та рф.
А Угорщина та Австрія домовилися не відправляти зброї до України, бо «не хочуть ескалації». Міністри оборони країн заявили, що натомість передають Києву гуманітарну допомогу, а також приймають у своїх країнах біженців
Інші новини
- Уряд скасував ДПА для учнів 4 і 9 класів у 2023 році. Таке ж рішення можуть ухвалити і для випускників.
- В Україні змінюють порядок виплати додаткової грошової винагороди військовим. З 1 лютого нарахування додаткової грошової виплати військовослужбовцям напряму залежатиме від районів їхнього перебування, а також складності та специфіки завдань, які вони виконують. Водночас розмір премії військовим, які беруть безпосередню участь у бойових діях, не зміниться.
- Міноборони обіцяє повернути громадський контроль над частиною закупівель (з урахуванням обмежень воєнного стану). Також інформацію про контракти публікуватимуть на сайті міністерства.
- США не зафіксували нецільового використання їхніх коштів в Україні. Міністерство фінансів США заявило, що продовжить співробітництво з українською владою, щоб запобігати можливій корупції.