25 грудня — Різдво, а Водохреще — 6 січня. ПЦУ переходить на новий календар
З 1 вересня Православна церква України перейде на новоюліанський календар — більшість релігійних свят відзначатимуть у нові дати. Таке рішення ухвалили на архієрейському соборі ПЦУ в Києві. Яка різниця між новоюліанським, юліанським та григоріанським календарями, коли тепер відзначатимемо свята та до чого тут росія — розбираємося з митрополитом Переяславським і Вишневським Олександром Драбинком.
Коли тепер будемо відзначати головні свята і як знати, коли яке свято?
За новим календарем ПЦУ відзначатиме Різдво 25 грудня, а не 7 січня. Покрову — 1 жовтня, Водохреще — 6 січня, а День Святого Миколая — 6 грудня.
«Усі свята з фіксованою датою просто посунуться на 13 днів назад згідно з новим календарем, — каже Драбинко. — На парафіях люди знають, що таке новий і старий стиль, тож вони розуміють, коли відзначати свята».
У чому різниця між новоюліанським та григоріанським календарями?
Основні християнські церкви в Україні сьогодні живуть за двома календарями: григоріанським (Римо-католицька церква) і юліанським (Греко-католицька і Православна церкви). Однак із вересня ПЦУ має перейти на новоюліанський календар, а Українська греко-католицька церква — на григоріанський.
«Як частині католицької церкви, українським греко-католикам ближчою є Римо-католицька церква. Календар, за яким живе Римо-католицька церква — григоріанський. Для православних новоюліанський календар вважається точнішим, ніж юліанський», — пояснює Олександр Драбинко.
Зручність ще й у тому, що нерухомі церковні свята новоюліанського календаря співпадають із григоріанським — тобто відзначаються на 13 днів раніше, ніж за юліанським календарем.
«За новоюліанським календарем ми вираховуємо Великодні свята, до яких також прив'язані інші дати, як-от: Трійця, Вознесіння. Ці свята можуть не співпадати з григоріанським календарем», — пояснює Драбинко.
Новоюліанським календарем нині користуються більшість православних церков у світі, включно з Константинопольською, Болгарською, Румунською.
А якщо церква не хоче переходити на новоюліанський календар?
Перехід на новий церковний календар, каже Олександр Драбинко, не буде обов’язковим для всіх. Парафії за власним бажанням зможуть звершувати богослужіння за старим стилем.
«Якщо релігійні громади Православної церкви України чи монастирі за рішенням двох третин своїх членів вважають, що їм краще дотримуватися старого календаря, то архієрейський собор Православної церкви України закріпляє за ними це право. Таким чином, це рішення буде здійснено у найбільш природний і простий спосіб», — заявив священник ПЦУ Михайло Омельян після закінчення архієрейського собору.
Як перехід на новий календар пов'язаний із росією?
«Із новою силою це питання постало внаслідок російської агресії, — наголошують у ПЦУ. — Нині юліанський календар сприймається, як пов'язаний із російською церковною культурою. Адже сучасним (новоюліанським) календарем користуються ті церкви, які підтримують нашу Помісну церкву, натомість опоненти і насамперед РПЦ — дотримуються старого календаря (юліанського)».
Митрополит Епіфаній заявив, що на це рішення чекали більшість вірян: «Рішення не просте, ми йшли до нього тривалий час — поступово, крок за кроком, — і робимо його зважено. Але воно так само необхідне, як свого часу було необхідним рішення запровадити українську живу мову в богослужінні замість традиційної слов'янської, запровадити автокефальний устрій життя церкви замість багатостолітньої підлеглості».
Олександр Драбинко додає, що рішення ПЦУ пов'язане з тим, що більшість помісних церков у світі користуються новоюліанським календарем: «Ми слідуємо за тими церквами, з якими у нас є спілкування, які визнали статус автокефалії Православної церкви України, і ми доєднуємося до цієї родини також і через цей акт — переходячи на новий календар. 7 січня буде асоціюватись із «московським» Різдвом, а у нас українське Різдво буде 25 грудня».